Holivudski scenaristi, koji štrajkuju od početka maja, postigli su okvirni dogovor sa studijima - između ostalog s Walt Disneyjem i Netflixom - kojim bi mogao da se okonča štrajk koji je zaustavio proizvodnju brojnih filmova i serija.
Udruženje pisaca Amerike, koje predstavlja više od 11.500 pisaca, objavilo je u nedjelju da je uspjelo da se dogovori sa studijima o prekidu štrajka. Međutim, da bi se štrajk i zvanično završio, potrebno je da članovi udruženja glasanjem odobre dogovor kojim bi se završio prvi štrajk scenarista od 2007. godine.
"Možemo reći, s velikim ponosom, da je ovaj dogovor izuzetan i podrazumijeva značajan dobitak i zaštitu za pisce u svakom sektoru", navodi se u njihovom saopštenju.
Scenaristi su, između ostalog, tražili veće plate od striming servisa. Iako detalji sporazuma neće biti objavljeni nekoliko dana, izvori Bloomberga upućeni u to pitanje ranije su rekli da su pisci dobili ustupke u ključnim tačkama, uključujući veće plate.
Studiji su se dogovorili da zaposle određeni broj pisaca u svojim TV emisijama, što će se povećati s brojem epizoda u sezoni, rekao je jedan od izvora. Dvije strane su se dogovorile da će pisci dobijati bonuse za popularne emisije na striming servisima, rekli su izvori.
Scenaristi su ranije istakli da je njihova plata opala tokom protekle decenije; oni su tražili da se odredi minimalan broj scenarista po djelu, da im se poveća osnovna plata i da dobiju dodatnu nadoknadu za hit emisije na striming platformama.
Djeluje i da su postigli sporazum o upotrebi vještačke inteligencije, za koju su se scenaristi plašili da bi mogla da uništi njihova radna mjesta. Vještačka inteligencija bila je sporna tačka pregovora u subotu, a scenaristi se plaše da bi vještačka inteligencija mogla da piše umjesto njih.
Iako bi scenaristi mogli uskoro ponovo da počnu da rade, produkcije će morati da sačekaju i glumce. Ovo je bio prvi put u više od 60 godina da i pisci i glumci štrajkuju u isto vrijeme. Podsjetimo, scenaristima su se glumci pridružili u julu, što im je ojačalo pregovaračku moć i ostavilo veće posljedice po ekonomiju.
Proizvodnja stotina filmova i TV emisija zaustavljena je kao rezultat štrajkova, što je uticalo ne samo na pisce i glumce, već i na režisere, članove ekipe, industrije poput ugostiteljstva i nekretnina, šminkere, frizere i druge. S manje novca, agencije za talente otpuštale su radnike, a studiji su suspendovali ugovore s velikim producentima kako bi smanjili troškove. Dodjele nagrada su odgođene, a filmski festivali održani su bez zvijezda. Mnogi filmovi koji bi trebalo da izađu ove godine odgođeni su za 2024.