Politika

5 stvari za početak dana: Berba grožđa u Hercegovini i više cijene vina

Autor: Nejra Džaferagić

18. septembar 2023, 09:00

Primjena novih energetskih zakona tek za godinu dana

Evropske i američke kompanije preusmjerile su ulaganja iz Kine u Indiju

Počela berba grožđa u Hercegovini

Depositphotos

Regija i svijet puni su dešavanja ovog vikenda - početak berbe grožđa u Hercegovini, odgoda primjene novih energetskih zakona u državi, više cijene maslinovog ulja u Hrvatskoj te preusmjeravanje ulaganja evropskih i američkih kompanija iz Kine u Indiju. Društvene mreže igraju važnu ulogu u povezivanju svijeta. 

Počela berba grožđa u Hercegovini

Septembar tradicionalno označava početak berbe grožđa u Brotnju i Hercegovini. Međutim, ova godina donosi izazove poput nepovoljnih vremenskih uvjeta i bolesti grožđa, što će rezultirati manjim urodom. Tihomir Prusina, glavni enolog Vinarije Čitluk, kazao je da su cijene grožđa i vina već u porastu, posebno za proizvođače koji imaju manje količine. 

Primjena novih energetskih zakona tek za godinu dana

Primjena novog seta energetskih zakona nedavno usvojenih u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine započet će tek za godinu dana, izjavio je Edhem Bičakčić, predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE. Ovi zakoni uključuju Zakon o električnoj energiji, Zakon o energiji, te regulaciju energetskih djelatnosti u Federaciji BiH, kao i Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije i učinkovite kogeneracije u Federaciji BiH.

Maslinovo ulje u Hrvatskoj skuplje nego u Španiji

Nedavna vijest o krađi 50 hiljada litara maslinovog ulja vrijednog pola miliona eura stigla je iz Španije, što je samo najnoviji slučaj u nizu krađa, potaknutih naglim rastom cijene maslinovog ulja na jugozapadu Evrope. To je potaknulo razmišljanje o cijenama maslinovog ulja i u Hrvatskoj te postavljanje pitanja trebaju li i domaći proizvođači brinuti o kriminalu u ovoj industriji.

Evropske i američke kompanije preusmjerile su ulaganja iz Kine u Indiju

Američki i europski ulagači sve više okreću leđa Kini i preusmjeravaju svoja ulaganja prema Indiji, Meksiku, Vijetnamu i Maleziji, pokazuje izvještaj grupe Rhodium. Ulaganja američkih i evropskih kompanija u Indiju su se između 2021. i 2022. godine povećala pet puta, dosegnuvši oko 65 milijardi dolara. S druge strane, ulaganja u Kinu su znatno opala, sa 120 milijardi dolara u 2018. godini na manje od 20 milijardi dolara prošle godine.

Kako bookstagrameri skraćuju put do čitatelja i ostvaruju dobit

Društvene mreže već dugi niz godina potvrđuju svoju moć kao snažan marketinški alat. Pandemija koronavirusa znatno je promijenila naše navike potrošnje, a poslovanje bez pažljivo izgrađenih profila na platformama kao što su Facebook, Instagram, Twitter (sada X) i YouTube postaje gotovo nezamislivo.

Slijedi...

Danas vam donosimo i novu analizu našeg analitičkog tima o farmaceutskoj industriji, te priču o prednostima ESG nad običnim obveznicama.