Kineski poslanici su se jednoglasno složili da Xi Jinpingu daju treći predsjednički mandat u petak, čime je završen njegov uspon do vrhovnog lidera druge najveće svjetske ekonomije.
Xi je pobijedio u Nacionalnom narodnom kongresu, gdje su bila 2.952 glasa za i nijedan glas protiv, što mu je zvanično omogućilo još pet godina na vlasti i što je demonstriralo nenadmašnu kontrolu nad vladajućom Komunističkom partijom. Takođe je jednoglasno pobijedio 2018. godine, iste godine kada je Kina ukinula ustavne odredbe koje bi mu zabranjivale treći mandat.
Poslanici su ustali i aplaudirali Xiju dok su rezultati objavljivani u Velikoj dvorani naroda u Pekingu. Ranije je opušteno ćaskao s najvišim zvaničnicima Lijem Qiangom, Wangom Huningom i Zhao Lejijem dok su članovi parlamenta glasali na crvenom papiru. Očekuje se da će Li biti imenovan za premijera u subotu.
Godišnji zakonodavni skup ponovo je imenovao Xija za predsjednika Centralne vojne komisije, funkciju koja ga čini načelnikom najvećih svjetskih oružanih snaga u pogledu aktivnog osoblja.
Zhao Leji postao je novi vođa parlamenta. To je dalo potpredsjedničku funkciju Hanu Zhengu, koji je zamijenio Wanga Qishana.
Han ima iskustvo u vođenju partijske grupe koja nadgleda Hong Kong. Posljednjih godina Peking je tamo nametnuo zakon o nacionalnoj bezbjednosti, zatvorio članove političke opozicije i rekonstruisao izborni sistem kako bi obezbijedio lojalnima da vode finansijski centar.
Glasanje je uglavnom bilo proceduralno, pošto je Xi obezbijedio svoj status u vrhu stranke koja dominira politikom u Kini na velikom kongresu u jesen. Iskoristio je taj događaj da postavi svoje saveznike na najviše partijske pozicije, istovremeno potiskujući potencijalne rivale.
Promjene su efektivno odbacile pristup kolektivnog liderstva koji je Kina koristila otkako je počela njena reforma i eksperiment otvaranja kasnih 1970-ih, što je izazvalo zabrinutost među investitorima i drugima da Xi ni na koji način neće imati ograničenu moć. Bivši glavni kandidat da jednog dana vodi Kinu / Hu Chunhua čak je u potpunosti izostavljen iz 24-članog Politbiroa stranke.
U petak je ključni pokazatelj kineskih akcija izbrisao svoje dobitke za ovu godinu, opterećen neizvjesnošću u pogledu ekonomskih izgleda i nedostatkom promjena iz parlamenta.
Kineski MSCI indeks je pao za čak 2,2 odsto na najniži nivo od 22. decembra. Umanjio je neke gubitke nakon objavljivanja rezultata glasanja.
Xi je iskoristio godišnji skup parlamenta ove godine da preuredi vladu kako bi se, bar kako se on nada, bolje takmičila u sve oštrijem rivalstvu sa SAD-om. Kina je u utorak predstavila planove za jačanje nadzora nad svojim finansijskim sistemom od 60 biliona dolara, stvaranje nove agencije za upravljanje podacima i restrukturiranje Ministarstva nauke i tehnologije.
Cilj je bio da se "bolje alociraju resursi za prevazilaženje izazova u ključnim i osnovnim tehnologijama i da brže napreduju ka većoj samopouzdanosti u nauci i tehnologiji", navodi zvanična novinska agencija Sinhua.