Ministri unutarnjih poslova država članica Europske unije (EU) danas su u Vijeću Europske unije jednoglasno i službeno potvrdili hrvatski prijem u Schengen, dok za Bugarsku i Rumunjsku nije bilo konsenzusa saznaje se iz diplomatskih izvora. Od 1. siječnja 2023. godine na Bregani kao i druga 73 dosadašnja granična prijelaza sa Slovenijom i Mađarskom neometano će se odvijati protok putnika i roba, bez zadržavanja i kontrole putnih dokumenata.
Zbog tehničkih uvjeta, slobodno putovanja bez granica unutar Schengena kroz zračne luke bit će moguća nešto kasnije, odnosno od 26. ožujka 2023. godine. Razlog tome je što u zračnim lukama u zemljama Schengenskog prostora potrebno promijeniti izlaze za zrakoplove koje dolaze i odlaze iz Hrvatske kako bi se putnici razdvojili, odnosno uputili na izlaze bez graničnih kontrola. Dosadašnje pravilo je da se te izmjene rade prilikom sezonskog pomicanja sata, odnosno u ovom slučaju 26. ožujka sljedeće godine.
Hrvatsko članstvo u Schengenu najprije je bilo u paketu razmatranja s ostale dvije zemlje članice EU, Rumunjskom i Bugarskom, no danas je jedino Hrvatska dobila zeleno svjetlo za pristupanje Schengenu.
Nakon nedavnih špekulacija o planovima Austrije da blokira hrvatsko članstvo u Schengen, ministar unutarnjih poslova iz Austrije, Gerhard Karner pojasnio je da se njihova zabrinutost oko širenja granica Schengena odnosi na ilegalne migracija i tražitelje azila u Austriji, gdje pritisak nije dolazio iz Hrvatske. Rekao je kako je samo ove godine uhićeno 74.291 migranta u austrijskom Gradišću.
Pristupanju Bugarske i Rumunjske u Schengen prvotno su osporili ministri unutarnjih poslova iz Nizozemske i Finske još 2011. godine, što je njihovo ponovno razmatranje za članstvo održano 8. prosinca 2022. godine, prolongiralo za više od desetljeća. Iako su Finci odustali od svoje blokade Nizozemci su ostali ustrajni i unutar nacionalnog parlamenta izglasali rezoluciju u kojoj traže od nizozemskog premijera Mark Ruttea da vlada ne podrži Bugarsko i Rumunjsko članstvo zbog zabrinutosti oko organiziranog kriminala i korupcije u tim zemljama.
Iako je Ylva Johansson, povjerenica za unutarnje poslove je na tiskovnoj konferenciji održanoj 16. studenoga, izjavila kako sve tri članice EU-a, Hrvatska, Bugarska i Rumunjska zaslužuju ravnopravan europski tretman za sada uz Cipar i Irsku Bugarska i Rumunjska ostaju izvan Schengena, a novi termin razmatranja njihovog prijama za sada nije poznat.