Utrka za sljedećeg britanskog premijera većinom će se voditi iza zatvorenih vrata, jer se kandidati upuštaju u bjesomučni vikend lobiranja konzervativnih zastupnika da uđu na stranačko glasanje u ponedjeljak.
Dramatična ostavka Liz Truss u četvrtak pokrenula je takmičenje za vodstvo koje će vjerovatno produbiti podjele u stranci, za koje se čini da ih je nemoguće zaliječiti.
Nijedan kandidat nije službeno objavio svoju namjeru da se kandidira jer rade iza kulisa kako bi pridobili podršku 100 zastupnika potrebnu za osporavanje glasanja. Praznina je pristašama Borisa Johnsona, bivšeg premijera smijenjenog u julu, dala prostora za poticanje nečega što bi bio izvanredan povratak.
Johnsonove pristalice potvrdile su da razgovaraju s torijevskim zastupnicima kako bi procijenili njegove šanse, rekavši da bivši čelnik - čiji je mandat opterećen skandalima okončan kada je broj ministara bez presedana napustio njegovu administraciju u znak protesta - nije donio konačnu odluku hoće li ući u utrku.
Centralni razlog za njegov pad bio je bivši mninistar finansija Rishi Sunak, koji je tokom ljeta završio na drugom mjestu iza Truss, a mnogi ga vide kao favorita. Iako su ga Johnsonovi lojalisti mrzili, Sunakov ugled u stranci poboljšan je jer su se njegova ponovljena upozorenja u kampanji da će ekonomska politika Liz Truss izazvati haos na tržištu uveliko potvrdila.
Ministrica kabineta Penny Mordaunt, koja je prošli put tijesno izgubila od Truss za mjesto u finalnom drugom krugu, istražuje nivoe podrške među zastupnicima. Ministar odbrane Ben Wallace, koji je često hvaljen kao ujedinjujuća figura, isključio se iz utrke u petak slabo prikrivenim upozorenjem nasljedniku Truss da se trebaju držati njenog obećanja o povećanju potrošnje za odbranu.
Brzo takmičenje
Stranački menadžeri najavili su brzo takmičenje među posljednja dva kandidata odabrana u ponedjeljak prije indikativnog glasanja za utvrđivanje preferencija parlamentarne stranke. Ako drugoplasirani ne odustane u tom trenutku, članovi torijevaca iz lokalne zajednice imali bi odlučujući glas, a pobjednik bi bio objavljen 28. oktobra.
Raspored ilustrira koliko stranački menadžeri očajnički žele da pragmatizam, a ne ideologija, bude pokretač događaja u sljedećih nekoliko dana.
Mnogi zastupnici pozivaju na stabilniju, poslovniju figuru u odnosu na Truss. Ali postoje i strahovi o šansama torijevaca na sljedećim općim izborima, uz nedavne ankete koje Laburističkoj stranci daju rekordno vodstvo.
Johnsonove pristalice insistiraju na tome da je on najveći izborni adut konzervativaca, nakon što ih je doveo do nevjerovatne većine na općim izborima 2019. i osvojio dijelove bivših laburističkih središta na sjeveru.
Ali njegovi kritičari kažu da su se vremena promijenila: njegova je stranka izgubila dva ključna dopunska izbora u junu, a njegov lični rejting pao je zbog takozvanog partygate skandala, za koji ga je policija kaznila zbog kršenja pravila nametnutih tokom pandemije Covid-19. Također se suočava s parlamentarnom istragom je li lagao zastupnicima o strankama koje krše pravila u Downing Streetu tokom pandemije.
Karirana prošlost
Johnson ima "elastičan odnos s istinom", rekao je njegov bivši savjetnik Will Walden za Bloomberg TV u petak, dodajući da bivši premijer misli da nije učinio ništa loše.
"Odabir Borisa Johnsona veliki je rizik za torijevsku stranku i zemlju", rekao je.
Ministrica trgovine Kemi Badenoch i Suella Braverman - koju je Truss smijenila s mjesta ministrice unutarnjih poslova - također razmišljaju o kandidaturi. One bi mogle objaviti svoje namjere prije etabliranih osoba, kako bi pokušale steći prednost.
Ako to učine, rizik za Johnsona je da dobije podršku koja mu je potrebna na ideološkoj desnici stranke.
Bez obzira na to ko pobijedi, oni će se neizbježno suočiti s intenzivnim pitanjima o valjanosti svog mandata da vladaju nakon druge promjene čelnika. Sljedeći opći izbori trebali bi se održati najkasnije do januara 2025, ali je neobvezujuća javna peticija koja poziva na trenutno nacionalno glasanje premašila 700.000 glasova u petak.