Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom za listopad 2023. godine u Federaciji BiH iznosi 1.285 KM i nominalno je viša za dva a realno viša za 1,8 posto, u odnosu na prethodni mjesec.
U odnosu na isti mjesec prethodne godine prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom za listopad 2023. godine nominalno je viša za 12,8 a realno viša za 12,7 posto. Najviša prosječna neto plaća zabilježena je u djelatnosti proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija. Slijede ju djelatnosti informacije i komunikacije te financijske djelatnosti.
Analiza podataka prema djelatnostima KDBiH 2010 u mjesecu listopadu 2023. u odnosu na rujan 2023. godine pokazuje da je došlo do povećanja neto plaće u svim djelatnostima.
Najveće povećanje prosječne mjesečne isplaćene neto plaće zabilježeno je u djelatnosti zdravstvene i socijalne zaštite, djelatnosti poljoprivreda, šumarstvo i ribolov te djelatnosti proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija.
U listopadu 2023. ukupan broj zaposlenih u Federaciji BiH je 545.423. U odnosu na prethodni mjesec broj zaposlenih se povećao za 0,1 posto, a broj zaposlenih žena se povećao za 0,2 posto.
Propala najava
Nakon najava da će minimalna plaća u Federaciji BiH biti povećana Vlada FBiH je ovog tjedna na prijedlog Federalnog ministarstva financija donijela Uredbu kojom se uređuje pravo na isplatu pomoći od poslodavca, dinamika isplate i način realizacije.
Poslodavac može, na osnovu ove uredbe, izvršiti isplatu pomoći u maksimalnom iznosu do 2.520 KM. Također, poslodavac može izvršiti isplatu pomoći i u iznosu koji je manji od ovog iznosa.
Ova pomoć se ne smatra plaćom ili naknadom plaće prema odredbama Zakona o radu.
"Trenutna minimalna plata od 596 KM + 420 KM neoporezivo, znači da poslodavci mogu radnicima šest mjeseci isplaćivati minimalnu mjesečnu platu u iznosu od 1.016 KM", navodi federalni premijer Nermin Nikšić.
Isplata pomoći može se izvršiti do šest tranši (dijelova), s tim da ukupan iznos ne može preći 2.520 KM. Pomoć se može isplatiti i jednokratnom tranšom.
Kako je navedeno u obrazloženju Uredbe, set fisklanih zakona predstavlja prioritetnu aktivnost Vlade Federacije BiH i Federalnog ministarstva finansija, kao ovlaštenog predlagača. Ovim propisima planirano je smanjenje troškova poslodavaca, a povećanje plaća zaposlenicima na teret proračuna.
Međutim, isto nije još realizirano usljed kompleksnosti utjecaja ova dva zakona na poslodavce, zaposlenike i budžete, zatim utjecaja povećanja minimalne plaće, te načina pokrića potencijalnih budžetskih deficita koji će nastati usljed usvajanja ovih propisa. S ciljem prevazilaženja trenutne situacije i stvaranju pretpostavki za usvajanje novog seta fiskalnih zakona, bilo je nužno donijeti ovu uredbu koja je ograničenog perioda važenja.
"Nastavljamo raditi na fiskalnoj reformi kroz smanjivanje doprinosa, zakon o minimalnoj plati, porezu na dohodak, ali i potpunoj fiskalizaciji u realnom vremenu. Kada parlament usvoji zakone i kad se počnu primjenjivati moći ćemo reći da smo pokrenuli fiskalnu reformu. Naravno da idemo dalje", zaključio je Nikšić.