Unutrašnje pitanje članstva: BiH odlučuje o svojoj putanji ka NATO-u
Jačanje nezavisnosti i prosperiteta BiH
"Mi želimo imati zemlju koja je jaka i nezavisna"
Bloomberg
Uloga NATO-a nije da određuje interne procedure u Bosni i Hercegovini i odlučuje o njenom članstvu. To je unutrašnje pitanje BiH koje treba da se riješi kroz političke razgovore, kazao je James H. Mackey, direktor Odjeljenja za sigurnosnu politiku i partnerstvo NATO-a, dodavši kako NATO ima snažan interes da osigura stabilnu, sigurnu i prosperitetnu BiH.
"BiH je susjed NATO alijansi i zato ćemo biti uz ovu zemlju i pomoći da sprovede reforme i osigura stabilnosti i sigurnost. Posljednjih skoro 30 godina radimo zajedno s BiH i nastavit ćemo to činiti, a interne procedure zemlje da li će ili neće podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u, to je na BiH da odluči", rekao je Mackey.
Mackey je naveo primjer Švedske i Finske, ističući da je riječ o suverenim i nezavisnim zemljama koje su zbog promjene sigurnosne situacije u Evropi iz statusa neutralnosti, koji su imale dugi niz godina, to promijenile demokratskim putem kroz parlament, te podnijele zahtjeve za članstvo.
Kada je riječ o načinu donošenja odluke zemlje za članstvo u NATO-u, on je podsjetio da su neke zemlje sprovele referendume o članstvu u Alijansi i EU, dok su druge zemlje koristile demokratski proces konsultacije kroz parlament ili samo odluku vlade.
"Mi želimo imati zemlju koja je jaka i nezavisna, sprovodi reforme, ispunjava standarde NATO članstva i da postoji jasna želja da se pridruži Alijansi. Nije na NATO-u da odluči kada i da li će BiH poslati taj signal", rekao je Mackey za Srnu.
On je u BiH boravio sa članovima NATO Komiteta za sigurnost partnerstva i saradnju koji čine zemlje članica Alijanse, uključujući Švedsku.
"Ovdje smo da bismo razgovarali s vlastima BiH o saradnji. Imali smo sastanke s predstavnicima Ministarstva odbrane i Ministarstva inostranih poslova u Vijeću ministara kao bismo imali konkretniji uvid u saradnju NATO-a s BiH", naveo je.
Proširenje u Mostaru dio je šire strategije SkyAlpsa, koja uključuje i imenovanje ključnih stručnjaka poput kapetana Alberta Casamattija i Valeria Dell’Angela, što potvrđuju Talijanska agencija za civilno zrakoplovstvo (ENAC).
Novi Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (BiH) stupio je na snagu u martu 2025. godine, čime je domaće zakonodavstvo usklađeno s Općom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR).
Pored IT industrije, BiH je zahvatila i fintech ekspanzija. Nakon što je prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca u BiH Aircash našla svoje mjesto - tržište se otvorilo i za PaySpot.