Sve više električne energije dolazi iz HE, izvoz uglja povećan
Autor: Teo Zorić
27. maj 2023, 16:37
Proizvodnja iz vjetroelektrana je opala za 23 GWh
Proizvodnja iz TE je pala za 514 GWh
Rudari Rudnika mrkog uglja Zenica (RMU Zenica), posljednjih mjeseci vode bitku za isplatu plaća
Bloomberg
Povoljna hidrološka slika omogućila je veću proizvodnju električne energije iz hidroelektrana u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). U prva četiri mjeseca ove godine proizvedeno je više GWh električne energije iz hidroelektrana (HE) nego iz termoelektrana (TE).
U odnosu na prvo tromjesečje 2022. godine, prvo tromjesečje ove godine je obilježeno s dodatnih 300 GWh električne energije iz HE. Proizvodnja iz vjetroelektrana je opala za 23 GWh, u naznačenom periodu. Proizvodnja iz TE je pala za 514 GWh. Samim tim, ukupna proizvodnja električne energije je manja nego u istom periodu lani.
Uvoz električne energije je porastao dok je izvoz pao u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, u naznačenom periodu, potrošnja mrkog uglja u termoelektranama je pala u odnosu na prethodnu godinu. Isto se dogodilo i s lignitom.
Problemi s rudnicima
Rudari Rudnika mrkog uglja Zenica (RMU Zenica), posljednjih mjeseci vode bitku za isplatu plaća. Naime, račun preduzeća je više puta blokiran jer se nisu izmirivala dugovanja ka Gradu Zenica. Isti problem je ponovno isplivao na površinu.
Rudari koji su u četvrtak, 25. svibnja, u drugoj smjeni odbili sići u jame rudnika, proizvodnju nisu obnovili ni u petak u prvoj smjeni, potvrdio je Elvedin Avdić, predsjednik Sindikata zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica (ZDRMUZ).
Muhamedbegović ističe da je cijena po kojoj rudnici u sastavu koncerna prodaju ugalj Elektroprivredi BiH mnogostruko niža od tržišne. Dodao je da svaka iskopana tona uglja rudnicima donosi financijski gubitak i da se zanemaruje struka.
"Da paradoks bude potpun, saglasnost na ove prodajne cijene daje Vlada FBiH", kaže Muhamedbegović. "Kombinacija svih ovih negativnih faktora dovela je do toga da se šest od sedam postojećih rudnika uglja u Federaciji BiH nalazi u financijskom kolapsu."
Proširenje u Mostaru dio je šire strategije SkyAlpsa, koja uključuje i imenovanje ključnih stručnjaka poput kapetana Alberta Casamattija i Valeria Dell’Angela, što potvrđuju Talijanska agencija za civilno zrakoplovstvo (ENAC).
Novi Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (BiH) stupio je na snagu u martu 2025. godine, čime je domaće zakonodavstvo usklađeno s Općom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR).
Pored IT industrije, BiH je zahvatila i fintech ekspanzija. Nakon što je prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca u BiH Aircash našla svoje mjesto - tržište se otvorilo i za PaySpot.