Ekonomija

Nakon 13 mjeseci konačno jednocifrena inflacija u BiH

Autor: Svjetlana Šurlan

25. maj 2023, 14:05

U aprilu ove godine cijene su više za 7,9 odsto u odnosu na april prošle godine

Uprkos godišnjem padu i dalje je evidentan rast cijena na mjesečnom nivou

Uticaj na smanjivanje cjenovnih pritisaka imao globalni pad cijena energenata i robe

Mostar (Depositphotos)

Nakon 13 mjeseci dvocifrene inflacije, u Bosni i Hercegovini (BiH) je konačno na godišnjem nivou zabilježen jednocifren rast cijena proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju i to za 7,9 odsto u aprilu ove godine.

Vrhunac inflacije bio je u oktobru prošle godine (17,4 odsto), od kada se svaki mjesec smanjivala u odnosu na isti mjesec godinu ranije.

Pojeftinili su odjeća i obuća (6,9 odsto) i prevoz (5,3 odsto).

Iako je na godišnjem nivou najviše pojeftinila, kategorija odjeće i obuće je u aprilu bila za 1,3 odsto skuplja u odnosu na mart, dok su ostala dobra i usluge poskupjeli za jedan odsto.

Ostali proizvodi i usluge bilježe rast cijena ispod jedan odsto, dok su u aprilu u odnosu na mart jeftinije stanovanje i režijski izdaci za 0,1 odsto te prevoz za 1,1 odsto.

Entitetske inflacije

Prethodno su objavljeni entitetski podaci iz kojih je vidljivo da inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u aprilu bilježi blagi mjesečni i značajan godišnji pad. Istovremeno, cijene proizvoda i usluga u Republici Srpskoj (RS) rasle su na mjesečnom nivou.

Više: Inflacija u FBiH konačno jednocifrena

Cijene u Republici Srpskoj nastavljaju rasti u odnosu na rekorde od prošle godine

Istraživački tim Bloomberg Adrije u svojoj analizi ističe kako je najveći uticaj na smanjivanje cjenovnih pritisaka imao globalni pad cijena energenata i robe. S druge strane, cijene hrane i bezalkoholnih pića i dalje su visoke (iako i one na globalnom nivou pokazuju trend pada).

"Daljnji pritisak na rast cijena, uz već spomenutu prehrambenu komponentu, dolazit će zbog snažne potražnje koja je uslovljena rastom plaća i stabilnim tržištem rada", smatra naš Analitički tim.

Cijelu analizu možete preuzeti OVDJE.

"Inflacija će se smanjivati, ali polako. Cilj od dva odsto inflacije nećemo postići prije 2025. godine. Monetarna politika traži novo normalno stanje u kojem će se kamatne stope stabilizirati na višim nivoima nego prije pandemije", uvjeren je naš glavni analitičar Andrej Knez.

U Bosni i Hercegovini trend usporavanja inflacije takođe je vidljiv poređenjem prvog kvartala 2023. (12,4 odsto yoy) u odnosu na četvrti kvartal 2022. (16,1 odsto yoy).