Nakon 13 mjeseci konačno jednocifrena inflacija u BiH
Autor: Svjetlana Šurlan
25. maj 2023, 14:05
U aprilu ove godine cijene su više za 7,9 odsto u odnosu na april prošle godine
Uprkos godišnjem padu i dalje je evidentan rast cijena na mjesečnom nivou
Uticaj na smanjivanje cjenovnih pritisaka imao globalni pad cijena energenata i robe
Mostar (Depositphotos)
Nakon 13 mjeseci dvocifrene inflacije, u Bosni i Hercegovini (BiH) je konačno na godišnjem nivou zabilježen jednocifren rast cijena proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju i to za 7,9 odsto u aprilu ove godine.
Vrhunac inflacije bio je u oktobru prošle godine (17,4 odsto), od kada se svaki mjesec smanjivala u odnosu na isti mjesec godinu ranije.
Pojeftinili su odjeća i obuća (6,9 odsto) i prevoz (5,3 odsto).
Iako je na godišnjem nivou najviše pojeftinila, kategorija odjeće i obuće je u aprilu bila za 1,3 odsto skuplja u odnosu na mart, dok su ostala dobra i usluge poskupjeli za jedan odsto.
Ostali proizvodi i usluge bilježe rast cijena ispod jedan odsto, dok su u aprilu u odnosu na mart jeftinije stanovanje i režijski izdaci za 0,1 odsto te prevoz za 1,1 odsto.
Entitetske inflacije
Prethodno su objavljeni entitetski podaci iz kojih je vidljivo da inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u aprilu bilježi blagi mjesečni i značajan godišnji pad. Istovremeno, cijene proizvoda i usluga u Republici Srpskoj (RS) rasle su na mjesečnom nivou.
Istraživački tim Bloomberg Adrije u svojoj analizi ističe kako je najveći uticaj na smanjivanje cjenovnih pritisaka imao globalni pad cijena energenata i robe. S druge strane, cijene hrane i bezalkoholnih pića i dalje su visoke (iako i one na globalnom nivou pokazuju trend pada).
"Daljnji pritisak na rast cijena, uz već spomenutu prehrambenu komponentu, dolazit će zbog snažne potražnje koja je uslovljena rastom plaća i stabilnim tržištem rada", smatra naš Analitički tim.
"Inflacija će se smanjivati, ali polako. Cilj od dva odsto inflacije nećemo postići prije 2025. godine. Monetarna politika traži novo normalno stanje u kojem će se kamatne stope stabilizirati na višim nivoima nego prije pandemije", uvjeren je naš glavni analitičar Andrej Knez.
U Bosni i Hercegovini trend usporavanja inflacije takođe je vidljiv poređenjem prvog kvartala 2023. (12,4 odsto yoy) u odnosu na četvrti kvartal 2022. (16,1 odsto yoy).
Proširenje u Mostaru dio je šire strategije SkyAlpsa, koja uključuje i imenovanje ključnih stručnjaka poput kapetana Alberta Casamattija i Valeria Dell’Angela, što potvrđuju Talijanska agencija za civilno zrakoplovstvo (ENAC).
Novi Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (BiH) stupio je na snagu u martu 2025. godine, čime je domaće zakonodavstvo usklađeno s Općom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR).
Pored IT industrije, BiH je zahvatila i fintech ekspanzija. Nakon što je prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca u BiH Aircash našla svoje mjesto - tržište se otvorilo i za PaySpot.