Ekonomija

Cijene u Republici Srpskoj nastavljaju rasti u odnosu na rekorde od prošle godine

Autor: Teo Zorić

22. maj 2023, 14:43

Godišnja inflacija u Republici Srpskoj devet posto

Najveći godišnji rast cijena u travnju 2023. godine zabilježen je u odjeljku stanovanja

U Bosni i Hercegovini je godišnja stopa inflacije usporila na 10,3 posto u ožujku

Depositphotos

Nastavlja se rast cijena u Republici Srpskoj. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske (RS), cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u travnju 2023. godine u prosjeku su više za devet posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Od 12 glavnih odjeljaka proizvoda i usluga, više cijene zabilježene su u deset, dok su niže cijene zabilježene u dva odjeljka.

Povećanje od 13,8 posto u odjeljku hrane i bezalkoholnih pića dogodio se uslijed povećanja cijena u grupama mlijeka i mliječnih proizvoda i ribe.

Cijene proizvoda i usluga u RS u odnosu na ožujak 2023. su veće za 0,3 posto.

Prethodna godina

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u travnju 2022. godine u prosjeku su bile više za 1,6 posto u odnosu na ožujak 2022. godine, dok su u odnosu na isti mjesec 2021. godine više za 11,7 posto.

U tom je periodu najveći godišnji rast cijena zabilježen u oblasti prijevoza (28,6 posto) zbog viših cijena goriva i maziva. Značajan je rast cijena hrane i bezalkoholnih pića (19,5 posto), a razlog je tada bilo poskupljenje ulja i masnoća i povrća.

Federalna inflacija

Inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine u travnju bilježi blagi mjesečni i značajan godišnji pad. Ovo je prvi ovogodišnji mjesečni pad, a godišnja inflacija je konačno jednocifrena.

Godišnja inflacija je s 10,2 posto u ožujku, u travnju usporila na 6,9 posto. Na godišnjem nivou najviše su porasle cijene hrane te namještaja i kućanskih aparata, dok je najveći pad cijena zabilježen kod odjeće i obuće te prijevoza.

U Bosni i Hercegovini je godišnja stopa inflacije usporila na 10,3 posto u ožujku 2023., s 12,9 posto u veljači 2023. Trend usporavanja također je vidljiv usporedbom 1. kvartala 2023. (12,4 posto yoy) u odnosu na 4. kvartal 2022. (16,1 posto yoy).

"Drugdje u regiji vidimo daljnji prostor za povećanje cijena usluga, koje bi ipak trebalo biti blaže zbog osjetljivosti segmenta usluga na potražnju. Kako Srbija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija ostvaruju niže plaće, potrošači su skloniji odustati od nekih usluga kada im inflacija nagrize prihode. Iako se uslužne tvrtke moraju prilagoditi višim troškovima, prijenos tih troškova na krajnje kupce će biti slabiji u kratkom roku, upravo zbog percepcije pada potražnje", pojašnjava BBA analitički tim.