Prerađivačka industrija i rudnici proizvode manje nego lani
Autor: Teo Zorić
28. mart 2023, 12:50
U Prerađivačkoj industriji proizvodnja je manja za 1,2 posto na mjesečnoj razini
U prerađivačkoj industriji najveći pad bilježe proizvodnja tekstila i proizvodnja baznih metala
U području vađenja ruda najveći godišnji pad zabilježen je u vađenju metalnih ruda
Bloomberg
Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u Federaciji Bosne i Hercegovine u veljači 2023. godine u odnosu na siječanj 2023. godine veća je za 0,4 posto. Međutim, u odnosu na veljaču 2022. godine, industrijska proizvodnja u FBiH, kalendarski prilagođena, manja je za tri posto.
U veljači ove godine u odnosu na siječanj, prema područjima KD BiH 2010., industrijska proizvodnja u području proizvodnje i opskrbe električnom energijom i plinom veća je za 5,7 posto i u vađenju ruda i kamena za 1,1 posto.
U području vađenje ruda i kamena najveći pad zabilježen je u vađenju metalnih ruda i vađenju ostalih ruda i kamena.
Prethodnog mjeseca, u odnosu na veljaču 2022. godine, industrijska proizvodnja, kalendarski prilagođena, manja je u vađenju ruda i kamena za 13,4 posto, u prerađivačkoj industriji za 2,6 posto i proizvodnji i opskrbi električnom energijom i plinom za 2,5 posto.
U području vađenja ruda najveći godišnji pad zabilježen je u vađenju metalnih ruda, a zatim u vađenju ugljena i lignita.
U prerađivačkoj industriji najveći pad bilježe proizvodnja tekstila i proizvodnja baznih metala.
Na godišnjoj razini rasla je proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju za 10,7 posto i kapitalnih proizvoda za 0,4 posto. Proizvodnja energije manja je za 7,2 posto, intermedijarnih proizvoda za 4,3 posto i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,5 posto.
Proširenje u Mostaru dio je šire strategije SkyAlpsa, koja uključuje i imenovanje ključnih stručnjaka poput kapetana Alberta Casamattija i Valeria Dell’Angela, što potvrđuju Talijanska agencija za civilno zrakoplovstvo (ENAC).
Novi Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (BiH) stupio je na snagu u martu 2025. godine, čime je domaće zakonodavstvo usklađeno s Općom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR).
Pored IT industrije, BiH je zahvatila i fintech ekspanzija. Nakon što je prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca u BiH Aircash našla svoje mjesto - tržište se otvorilo i za PaySpot.