Usvojen program ekonomskih reformi za naredne dvije godine
Autor: Nejra Džaferagić
20. mart 2023, 12:54
Sastavni dio Programa reformi je makroekonomski i fiskalni okvir
Strukturne reforme u narednom trogodišnjem periodu uključuju 13 područja
Depositphotos
Vijeće ministara BiH je na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje BiH usvojilo Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za razdoblje 2023. - 2025. godine, koji će biti dostavljen Evropskoj komisiji.
Program je izrađen prema smjernicama Evropske komisije na temelju priloga koje su dostavile nadležne institucije na državnom i entitetskom nivou.
Fokus je na 25 reformskih mjera u okviru strukturnih reformi koje su prepoznate na svim nivoima vlasti kao značajne za snaženje konkurentnosti i uklanjanje prepreka gospodarskom rastu i razvitku Bosne i Hercegovine u trogodišnjem razdoblju.
Sastavni dio Programa reformi je makroekonomski i fiskalni okvir čiju izradu su koordinarali Direkcija za ekonomsko planiranje i Ministarstvo finansija i trezora BiH.
Strukturne reforme sadržane u ovom programu, u skladu sa smjernicama Evropske komisije, organizirane su u 13 područja i uključuju upravljanje javnim finansijama, zelenu tranziciju, digitalnu transformaciju, poslovno okruženje i smanjenje sive ekonomije, istraživanje, razvoj i inovacije, reforme u oblastima tržišta energije, prometa, poljoprivrede, industrije i usluga, obrazovanja i razvoja vještina, zapošljavanja i tržišta rada, kao i socijalne skrbi i inkluzije te zdravstvene zaštite.
Kao tri ključna izazova izdvojeni su povećanje učinkovitosti tržišta rada, poboljšanje poslovnog okruženja bližom saradnjom i koordinacijom svih nivoa vlasti te upravljanje javnim finansijama.
Proširenje u Mostaru dio je šire strategije SkyAlpsa, koja uključuje i imenovanje ključnih stručnjaka poput kapetana Alberta Casamattija i Valeria Dell’Angela, što potvrđuju Talijanska agencija za civilno zrakoplovstvo (ENAC).
Novi Zakon o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini (BiH) stupio je na snagu u martu 2025. godine, čime je domaće zakonodavstvo usklađeno s Općom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR).
Pored IT industrije, BiH je zahvatila i fintech ekspanzija. Nakon što je prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca u BiH Aircash našla svoje mjesto - tržište se otvorilo i za PaySpot.