Ekonomija

Plate nedovoljne, pad nezaposlenosti ne prati rast zaposlenosti

Autor: Svjetlana Šurlan

20. februar 2023, 15:17

Radnici u BiH su u decembru prošle godine imali prosječnu neto platu od 1.190 KM

Rast plata nije prestigao godišnju inflaciju od 14,8 odsto

Smanjen broj nezaposlenih, ali uzrok tome nije rast zaposlenosti

Depositphotos

Prosječne plate u Bosni i Hercegovini (BiH) nominalno su rasle u decembru prošle godine, ali to nije bilo dovoljno da stignu realni rast troškova života. Najplaćeniji su oni koji rade u finansijama i osiguranju, dok su najmanja primanja u ugostiteljstvu. Iako najviše ljudi radi u prerađivačkoj industriji, oni su pri dnu rang-liste po visini neto plate.  

Prosječna plata u BiH rasla nominalno, ali ne i realno

Radnici u BiH su u decembru prošle godine imali prosječnu neto platu od 1.190 KM, što pokazuje nominalan rast za 14,2 odsto u odnosu na godinu ranije, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

Iako je plata rasla, ona nije uspjela da premaši rast troškova života u decembru, kada je godišnja inflacija iznosila 14,8 odsto.

Više: Zabilježen mali pad cijena, inflacija u BiH i dalje visokih 14,8 odsto

Najmanje plate su isplaćene u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane (749 KM), građevinarstvu (857 KM) i prerađivačkoj industriji (934 KM).

Broj nezaposlenih u decembru 2022. godine se smanjio za 5,7 odsto u odnosu na decembar 2021, dok je broj zaposlenih rastao za 2,1 odsto.

U decembru 2022. godine broj zaposlenih osoba u BiH iznosio je 845.247 i u odnosu na novembar smanjio se za 0,2 odsto. Istovremeno, smanjen je i broj nezaposlenih kojih je na kraju prošle godine registrovano 354.323, što je u odnosu na novembar manje za 0,1 odsto.

Najveći broj nezaposlenih osoba ima VKV i KV kvalifikacije (112.928), zatim slijede osobe sa srednjom stručnom spremom (101.122) i nekvalifikovane osobe (99.116).

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je da je evidentan nedostatak radne snage u svim oblastima.

"Imamo, s druge strane, višak radne snage u gotovo svim institucijama javnog sektora. Zagovara se restrukturiranje javnog sektora, ali to je deklarativno i u praksi se gotovo nikako ne provodi. Vidimo da je naš javni sektor jedan izvor radne snage koja u ovom momentu nedostaje realnom sektoru", istakao je Račić za Bloomberg Adria TV.

On je govorio o uslovima poslovanja, ali i o odlasku radnika, a cijeli razgovor pogledajte u videu.