U trećem kvartalu 2022. Bosna i Hercegovina bilježi realni rast BDP-a od 2,6 posto u poređenju s istim kvartalom prošle godine. U odnosu na drugi kvartal, BDP bilježi rast od 1,4 posto, saopćeno je iz Agencije za statistiku BiH.
Ipak, ovo je značajno usporavanje u odnosu na prva dva kvartala. Tako je realni rast BDP-a u prvom kvartalu iznosio 5,7 posto, a u drugom kvartalu 5,8 posto.
Centralna banka Bosne i Hercegovine u 2022. godini očekuje rast realne ekonomske aktivnosti od 4,1 posto. Takva očekivanja su optimističnija od prethodnih iz maja za 1,34 procentna poena.
U Evropskoj uniji se očekuje značajno usporavanje ekonomske aktivnosti u 2023. godini. Posljedično, projekcija ekonomske aktivnosti u BiH u 2023. godini, zbog očekivanog pada strane potražnje, također je revidirana na niže od 0,9 posto, kazali su iz Centralne banke BiH.
"Pod pretpostavkom slabljenja, ali ne i potpunog iščezavanja inflatornih pritisaka u zemlji, rast realnog BDP-a u 2024. godini projiciramo na jedan posto", saopćili su.
Pročitaj više: Svjetska banka za BiH predviđa rast BDP-a od četiri posto u 2022. godini.
Manja potrošnja zbog inflacije obara BDP u BiH na 3,5 odsto
BiH se dogodine mora zadužiti za četiri posto BDP-a, Hrvatska za čak 15 posto
Zemlje regije čeka slabiji rast BDP-a u ovoj i idućoj godini
Posmatrano po područjima klasifikacije djelatnosti u trećem kvartalu 2022. godine, u odnosu na isti kvartal prethodne godine, značajan realni rast bruto dodane vrijednosti zabilježen je u segmentu hotela i ugostiteljstva od 11 posto, te u sektoru informacija i komunikacija od devet posto.
Posmatrano prema rashodnom pristupu, BDP je u trećem kvartalu u odnosu na isti kvartal prethodne godine zabilježio rast od 2,6 posto.
Sezonski podešena serija podataka u odnosu na prethodno razdoblje pokazuje pozitivnu stopu promjene BDP-a u trećem tromjesečju 2022. godine od 0,5 posto u odnosu na prethodno tromjesečje.
Promatrano prema kategorijama BDP-a prema rashodnom pristupu, u trećem tromjesečju 2022. godine u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine, realni rast zabilježen je kod svih kategorija: potrošnja domaćinstava 2,9 posto, potrošnja Vlade 1,6 posto, bruto investicije 12,5 posto, izvoz robe i usluga 19,8 posto i uvoz robe i usluga 22,1 posto.