Martina Dimoska je krajem listopada 2022. bila u Integriranom lunarno-marsovsko analognom staništu Sveučilišta Sjeverne Dakote, što je važan dio NASA-ine „Misije na Mars“.
Dimoska je sa svojim timom u sklopu te simulacije 21 dan bila „zarobljena na Marsu“, odnosno potpuno odsječena od svijeta te s 20-minutnom odgodom jednosmjerne komunikacije koja vjerno oponaša učinak udaljenosti Zemlje i Marsa.
Dimoska je rođena u Kičevu na zapadu Sjeverne Makedonije te je prva balkanska analogna astronautkinja. Ujedno je i najmlađa mentorica NASA-ina Space Apps Challengea za 2022. godinu, održanog na dvije prestižne povijesne lokacije: Mountain View u kalifornijskoj Silicijskoj dolini te u NASA-inu istraživačkom centru Glenn u Clevelandu u Ohiou. Riječ je o godišnjem partnerstvu koje istraživački centar Glenn suorganizira s NASA-inom Space Apps Challenge Strumicom u Sjevernoj Makedoniji.
„Voljela bih uspostaviti snažnije odnose između naše zemlje i institucija s kojima surađujem kako bismo obogatili svoje kolektivno znanje i sudjelovanje u svemirskoj industriji“, poručila je.
Dimoska je stipendistica Zaklade obitelji Aldrin koju vodi Andrew Aldrin, sin slavnoga astronauta Buzza Aldrina, drugog čovjeka na Mjesecu. Preko te zaklade se pridružila studiju komercijalnog svemira (Commercial Enterprise in Space) na Floridskom tehnološkom institutu.