Film Vuk s Wall Streeta (engl. Wolf of Wall Street) iz 2013. godine u kojem Leonardo DiCaprio glumi Jordana Belforta, razmetnog burzovnog mešetara koji se pretvori u kriminalca, postao je kultan na internetskim forumima. Na tisuće memova i videoisječaka kruži stranicama poput Discorda i Reddita, a bezbrojne memorabilije nastale po uzoru na film (posteri, maske za mobitele, trenirke) prodaju se na mrežnim stranicama eBay, Etsy i Redbubble. Međutim, produkcijsko društvo u vlasništvu prava na film, Red Granite Pictures, ne dobiva ni centa zarade. Stoga se Red Granite odlučio prodavati tzv. nezamjenjive tokene (engl. non-fungible token – NFT) kako bi zaradili od obožavatelja i spriječili nezakonitu distribuciju. "Ovako možemo zaštititi intelektualno vlasništvo nad filmom", rekao je Randy Hermann, financijski direktor društva Red Granite.
S početnom cijenom od 100 dolara (90 eura), navodi društvo, obožavatelji će imati priliku posjedovati kolekcionarske NFT-ove nastale po uzoru na scene iz uspješnice Martina Scorsesea koja je u kinima zaradila više od 400 milijuna dolara (360 milijuna eura). Kupci će se učlaniti u mrežnu zajednicu u kojoj mogu kupiti predmete poput rekvizita i kostima te poslušati obrade pjesama iz glazbene pratnje filma. Sud u Floridi 10. je travnja izdao preliminarni nalog u korist društva Red Granite kojim zabranjuje prodaju proizvoda za koje se smatra da krše autorska prava na više od 150 mrežnih stranica, a društvo surađuje i s odvjetnicima kako bi uklonilo piratske inačice filma.
Cijena najjeftinijeg NFT tokena u internetskoj zajednici Wolf: 100 $ (90 €)
Ljudi koji se pridruže internetskoj zajednici (društvo smatra da će ih biti na desetke tisuća) moći će glasovati za ili protiv tema za priče obožavatelja koje bi potom mogle poslužiti kao predložak za filmske nastavke ili spinoffe. Kompanija Red Granite planira događaje poput zabava na temu Vuka s Wall Streeta i digitalna umjetnička djela temeljena na krilaticama iz filma koje "finfluenceri" na društvenim mrežama TikTok i YouTube ponavljaju na stotine puta dnevno. "Od obožavatelja možemo stvoriti zagovornike i ambasadore kako bi autorska prava i franšiza filma počeli više nalikovati na brend", rekao je Hiram Vazquez, osnivač mrežne stranice Lala, trgovine digitalnim tokenima, koji surađuje s društvom Red Granite. "Ova će zajednica nalikovati programu vjernosti."
Iako su cijene NFT-ova pale, a tržište kriptovaluta izgubilo je oko dvije trećine vrijednosti u odnosu na svoj vrhunac prošle godine, kad je vrijedilo tri trilijuna dolara (2,7 trilijuna eura), Hollywood razmatra digitalne tokene kao način borbe protiv piratstva i za povećanje prihoda. Kompanija Warner Bros. Pictures predstavila je kolekciju NFT-ova na temu Gospodara prstenova (The Lord of the Rings). Paramount Pictures isto je učinio za franšize Zvjezdane staze (Star Trek) i Top Gun, kao i crtane filmove nastale u radionici Nickelodeon, dok je DreamWorks Animation prodavao tokene sa slikama likova iz filmova Trolovi (Trolls). Glavni izvršni direktor Walt Disneya Bob Iger predviđa da će obožavatelji kupovati avatare Mickeyja Mousea i prilagođavati ih u kolekcionarske digitalne predmete. "Kad govorimo o autorskim pravima i zaštitnim znakovima koje Disney ima, mogućnosti za stvaranje NFT-ova beskonačne su", rekao je Iger na gostovanju u podcastu novinarke Kare Swisher.
Međutim, zamisao o savršenim digitalnim tokenima okaljale su optužbe za prevaru. Istraživač blockchaina, društvo Elliptic Enterprises, kaže da su prošle godine ukradeni NFT-ovi u vrijednosti od više od 100 milijuna dolara (90 milijuna eura), dok je OpenSea, mjesto za trgovanje NFT-ovima s ponudom ukupne vrijednosti od 13 milijardi dolara (11,8 milijardi eura), okaljano optužbama za krađu i trgovanje povlaštenim informacijama. Sve to podsjeća na radnju filma Vuk s Wall Streeta koji pripovijeda o stvarnom uspjehu Jordana Belforta i njegove taktike "pump and dump", ali i o krahu koji je potom uslijedio.
I produkcija filma doživjela je financijsku dramu zbog povezanosti društva Red Granite s malezijskim fondom 1MBD iz kojeg je odbjegli poslovnjak Jho Low s drugim urotnicima pokrao više od 4,5 milijardi dolara (4,1 milijardu eura). Riza Aziz, koji je 2010. osnovao društvo Red Granite, posinak je Najiba Razaka, bivšeg malezijskog premijera koji odslužuje dvanaestogodišnju zatvorsku kaznu zbog umiješanosti u pljačku 1MBD-a.
Američka vlada tvrdi da je Aziz film financirao novcem ukradenim iz 1MBD-a. U sudskoj je parnici 2016. Ministarstvo pravosuđa SAD-a (US Department of Justice) prikazalo bankovne transakcije koje dokazuju da je Low stotine milijuna dolara prebacio s računa fonda 1MBD na račun društva Red Granite za produkciju filma, ali i kupovinu luksuznih nekretnina u Londonu, New Yorku i Beverly Hillsu u Kaliforniji, koje sve glase na Azizovo ime. Društvo Red Granite je 2018. postiglo nagodbu u iznosu od 60 milijuna dolara (54 milijuna eura) bez priznanja krivnje, no Aziza dogodine tek očekuje suđenje zbog tužbe koju je 1MBD podignuo u Maleziji protiv njega i njegove produkcijske tvrtke. Aziz i Low tvrde da su nevini.
Red Granite navodi da očekuje zaradu od plana s NFT-ovima, no financijski direktor Hermann kaže da mrežnu zajednicu više smatra marketinškom prilikom. Zaradu ostvarenu prodajom NFT-ova društvo će donirati dobrotvornim udrugama koje promiču restauraciju filmova, potiču razvoj mladih filmaša, pomažu ženama i manjinama na Wall Streetu i financijski ih opismenjavaju, iako nisu objavili o kojim je udrugama riječ. Međutim, cilj je društva Red Granite "potaknuti ljude da opet pogledaju film", što će povećati zaradu od prikazivanja, rekao je Hermann. "Neki su spominjali da Red Granite želi ugrabiti novac putem NFTova", rekao je. "To nam nije namjera."
Unatoč padu cijena NFT-ova zbog pada vrijednosti kriptovaluta, Disney, DreamWorks, Paramount i Warner smatraju da bi digitalni tokeni mogli pomoći u borbi protiv piratstva i povećati prihod.