Dobre vijesti za skijaše: La Niña ove sezone obećava obilan snijeg u Sjevernoj i Južnoj Americi te hladnije temperature u Europi, što je olakšanje s obzirom na prošlogodišnje oskudne oborine. No u čemu je problem? Skijališta očekuju rekordne gužve. Međutim, možete uživati u najboljemu od oba svijeta – fantastičnim terenima, povoljnim ponudama, privatnim mjestima s najboljim snijegom – ako odaberete ove alternative koje se kriju odmah iza ugla od nekih najslavnijih destinacija na svijetu.
Umjesto Courchevela u Francuskoj… posjetite St. Nicolas de Véroce
Courchevel i obližnji Megève s dobrim su razlogom skupi, no jeftinija ponuda čeka vas na suprotnoj strani iste skijaške regije Évasion Mont Blanc. Tamo ćete naći skijalište St. Nicolas de Véroce te njegov novi i povoljan Hôtel Armancette. Njegovih devetnaest soba na samom skijalištu (dostupnih od 593 eura) gledaju na planinski lanac Mont Blanc i povezane su s dijelom terena koji je toliko širok da vas njegovih 235 staza za srednje vješte skijaše mogu odvesti skroz do Megèvea i natrag u jednom danu skijanja. Putovanje u oba smjera traje oko šest sati, uključujući stanku za savojski fondue i kolač galette des rois punjen kremom od badema u planinskom odmorištu Chalet du Radaz. No to nije sve – ovo je skijalište uključeno u propusnicu Mont Blanc Unlimited, koja omogućuje pristup legendarnim mjestima kao što je Chamonix, udaljen tek 40 minuta.
Umjesto Aspen-Snowmassa… posjetite Crested Butte
Iako je manje razvikano od francuskih odredišta, skijalište Crested Butte u SAD-u postaje sve prepoznatljivije po luksuzu i privlači najveće entuzijaste koji žele staviti svoje vještine na kušnju. Trećina njegovih 626 hektara za skijanje namijenjena je odijeljenom dijelu zvanom „ekstremnim”, koji se sunovraća s 3,7 kilometara visine i uključuje neke od tehnički najzahtjevnijih ekstremnih kotlinskih staza u državi Colorado. Međutim, može mnogo ponuditi i početnicima: blage obronke, duge staze i opuštenu atmosferu. To je područje 2022. dobilo svoj prvi pravi luksuzni hotel – Vaquera House – u kojem se nalaze deset soba, s jacuzzi kadom na krovnoj terasi i grijanim podovima u kupaonicama (dostupno od 720 dolara ili 662 eura na noć). Premda i dalje trebate imati realistična očekivanja što se tiče popratnih sadržaja (za hranu i piće uglavnom se nude hamburgeri i pivnice), to bi se isto moglo promijeniti. Primjerice, restoran Two Twelve, u kojem se jela pripremaju na otvorenoj vatri, donosi dašak luksuzne gastronomije u glavnu Aveniju Elk.
Umjesto St. Moritza u Švicarskoj… posjetite Arosa Lenzerheide
Hotelska scena u punom je procvatu oko 65 kilometara sjeverno od slavnog St. Moritza na području Arosa Lenzerheide, gdje se na 225 kilometara prostiru snježne staze s maksimalne uzvisine od 2865 metara. (Najviša točka St. Moritza nalazi se na sličnih 3290 metara.) Teren je raznolik, od strmih spustova do blagih obronaka prikladnih za obitelji, a na njemu se nalaze dva prostrana i opuštena prenoćišta. U mjestu Arosa slavni hokejaši Marcel Niederer i Arno Del Curto nedavno su otvorili hotel Postresidenz am See (od 216 švicarskih franaka ili 233 eura na noć u sezoni), koji sadržava niz soba i apartmana. Na suprotnoj strani iste planine, neke od dvokrevetnih apartmana i soba u Odmaralištu Valbella (od 337 franaka ili 358 eura) nedavno je renovirao vlasnik Kirkbi, matična tvrtka Grupe Lego. Oba su objekta na tek nekoliko koraka od skijaških obronaka – Valbella je omiljena među europskim obiteljima zbog svoje škole skijanja na obroncima, a istoimeni hotel ima ogroman dječji klub na temu Lego kocaka u kojem se djeca mogu odmoriti. Ova destinacija nudi i mnoštvo popratnih sadržaja. Vrhunski degustacijski jelovnici u restoranima La Brezza u Arosi i La Riva u Lenzerheideu mogu se pohvaliti Michelinovim zvjezdicama.
Umjesto Kitzbühela u Austriji… posjetite Saalbach
Zahvaljujući svojoj kombinaciji strmih padina i lakših terena za početnike, Kitzbühel svake godine privlači sve više i više skijaša iz SAD-a. Prema stranici Ski.com, šira tirolska regija zabilježila je porast broja posjetitelja od 20 posto u odnosu na prethodnu godinu, a najviše ih je bilo u ovom središtu za skijaško utrkivanje. No Austrijanci već dugo znaju za jednu alternativu: Saalbach. Ovaj je megaresort udaljen tek sat vremena i, kako neki tvrde, bolje opremljen od drugih poznatih skijališta, naročito uz tri nove gondole i vučnice koje se postavljaju prije Svjetskog prvenstva u alpskom skijanju Međunarodne skijaške federacije (FIS), koje će se održati u veljači. Još jedna prednost? Bogat društveni život Saalbacha znači da će biti manje gužve ujutro na stazama. Možete odsjesti u Naturhotelu Forsthofgut (od 230 eura) na padini, a riječ je o modernom odmaralištu koje krase profinjeni interijer i svjetlo drvo. Hotelska škola skijanja prihvaća vrlo malu djecu koja su spremna stati na skije, a ujedno spaja iskusnije skijaše s profesionalnim vodičima kako bi se mogli okušati na slavnim rutama, kao što je takozvani Izazov dug 65 kilometara s 32 vučnice.
Umjesto Nisekoa u Japanu… posjetite Rusutsu
Ako ste željni najkvalitetnijeg japanskog snijega, znajte da gotovo istu klimu kao u kultom Nisekou možete pronaći u Rusutsuu, udaljenom tek 30 minuta vožnje automobilom ili vlakom u smjeru istoka. No ono čega u Rusutsuu nema su navale međunarodnih turista koji gaze taj idealni prhki snijeg. Sa svojih 212 hektara i 27 staza na tri planine, ovo je skijalište maleno u usporedbi s golemim Nisekoom, ali nije sve u veličini: tvrtka u čijem je vlasništvu, Kamori Kanko, zaslužno je za svjetska skijaška odredišta kao što su Tignes u francuskim Alpama i Heavenly Mountain Resort na jezeru Tahoe. Ovo je mjesto od 2017. četiri puta osvojilo Svjetsku skijašku nagradu za najbolje skijalište u Japanu. Rezervirajte sobu u hotelu Vale Rusutsu (od 40.000 jena ili 240 eura na noć) kako biste uživali u panoramskom pogledu na planinu i obližnjim toplicama Kotobuki. Možete se odlučiti i za Westin Rusutsu Resort (od 94.000 jena ili 564 eura), u kojem će se u prosincu otvoriti novouređene sobe za goste.