Bez obzira na to jesmo li ljeto namjeravali provesti na plaži, u planinama ili u udobnosti vlastitog doma, jedno je sigurno – želimo sadržaje koji će nas inspirirati i hraniti nam um. Potražili smo ideje o tome što čitati i slušati ovog ljeta.
Bez obzira na to jeste li ljubitelj avanture, inspirativnih biografija ili dubokih rasprava o svjetskim događanjima i povijesti, naši sugovornici, među kojima su neki i sami pisci i autori podcastova, pažljivo su odabrali neke od najpopularnijih naslova i podcasta u kojima možete uživati ovog ljeta.
Natasha Kocsis, direktorica Serbian City Cluba u Londonu, provodi seriju intervjua o identitetu i pripadnosti s intelektualcima, poznatim osobama i poslovnim ljudima iz regije i svijeta u podcastu A coffee with… "Naše razumijevanje sebe i našeg mjesta u svijetu često se oblikuje i definira kroz naš identitet i osjećaj pripadnosti određenoj skupini ili zajednici. Identitet je kompleksan i višedimenzionalan. Oblikuje se na temelju različitih čimbenika poput kulture, jezika, religije, nacionalnosti, spola, seksualne orijentacije, socioekonomskog statusa i mnogih drugih, a posebno je kompleksno kada nosimo različite nacionalne identitete i odlučimo živjeti u inozemstvu. Moj su fokus i interes upravo te perspektive", objašnjava Natasha.
Nedavno je razgovarala s britansko-australskom glumicom Miriam Margolyes, poznatom po serijalu filmova o Harryju Potteru, BBC-ovoj seriji Pozovi babicu (Call the Midwife) i Scorseseovu filmu Doba nevinosti (The Age of Innocence). Glumica je govorila prije premijere srpskog trilera Pored tebe, koji je napisao i režirao Stevan Filipović. U filmu je igrala Britanku zaljubljenu u Jugoslaviju koja živi u Beogradu sa svojim psom Titom.
"Nikada ne zaboravljam da sam i ja imigrant i ponosno se hranim svojim korijenima", izjavila je. S bakama i djedovima iz Bjelorusije i Poljske, odnosno roditeljima rođenima u Engleskoj, Margolyes se pitanjima identiteta bavila i privatno i na filmu. U trilogiji Sunshine redatelja Istvána Szabe o sudbini židovske obitelji koja se krajem 19. stoljeća, bježeći od antisemitizma, iseljava u Mađarsku, Margolyes zapravo tumači sudbinu svoje bake.
Kao netko koga strastveno zanimaju podcasti, Kocsis ima nekoliko preporuka: Pojačalo (Ivan Minić), Agelast (Galeb Nikačević) i Biznis Priče (Vladimir Stanković) za regionalnu tematiku, te Newscast (BBC), Triggernometey, Hard Talk, Kermod & Mayo’s Take i The Saad Truth with Dr Saad za one koji vole pratiti svjetska zbivanja.
Izbor knjiga također je usmjeren na teme kojima se sama bavi. Amin Maalouf, libanonski autor koji živi i radi u Francuskoj, u svojim djelima razmatra kako definiramo sebe i kako se identitet razumijeva u različitim kulturama. Posebna preporuka je U ime identiteta: nasilje i potreba za pripadnošću (Les Identités meurtrières). Također, omiljeni joj je Ivan Ivanji i njegovo djelo Usamljenost manjine, u kojem kroz priču glavnog junaka, banatskog Mađara protestantske vjere, Jugoslavena rođenjem i ateista opredjeljenjem, opisuje 70 godina društvenih, političkih, vjerskih i osobnih sudbina s naših prostora, s otrežnjujućim pitanjem koje je sada i globalno aktualno: što zaista znači biti usamljen, biti manjina, biti izdvojen iz društva, a usred društva.
Donekle slična tema, barem kada je podcast u pitanju, preporuka je i Ajše Vodnik, izvršne direktorice Američke gospodarske komore (AmCham) Slovenije i potpredsjednice Američkih gospodarskih komora u Europi. Iako kaže da joj slušanje podcasta nije omiljeni način učenja novih stvari, onima koje zanimaju iskustva Slovenaca koji žive u inozemstvu preporučuje VAL 202 Global Village. "Kao bivša televizijska voditeljica, više volim gledati kratke videozapise. LinkedIn Premium pruža vrhunsku obuku i znanje." Dok nestrpljivo iščekuje ljetovanje na moru s obitelji uz, kako kaže, digitalnu detoksikaciju i malo vjetra da je podrži u surfanju, Vodnik se opredjeljuje za djela poslovne tematike: "Volim knjige, i to one tiskane, iako neuroznanstvenici dokazuju da čitanje na tabletu aktivira druge dijelove mozga. Pitam se koje? Imam puno literature iz poslovnog svijeta na noćnom ormariću, mnogo je toga vezano za komunikaciju, ali se bavim i beletristikom na slovenskom i engleskom jeziku kako bih obogatila dušu i rječnik."
"Nedavno pročitana knjiga Gonič zmajeva (The Kite Runner) Khaleda Hosseinija snažna je priča o prijateljstvu, ljubavi i suočavanju s prošlošću u kontekstu Afganistana kroz turbulencije 20. stoljeća. Duboko me se dojmila."
Vladimir Večerić, osnivač i direktor aplikacije Momtivation iz Zagreba, svaki trenutak, pa čak i onaj na odmoru, koristi kako bi ostao informiran u vezi s najnovijim uvidima i praktičnim savjetima za unaprjeđenje vještina iz poslovnog svijeta, pa je tako i preporuka za podcast vođena tom potrebom. "Biznis Priče, čiji je domaćin Vladimir Stanković, prikazuju stvarna iskustva iz poslovnog svijeta jer autor razgovara isključivo s profesionalcima koji su ostvarili stvarne rezultate. Tako, osim ekspertize, ima i vrlo motivirajuću poruku za sve koji grade vlastiti posao."
"Posebno bih istaknuo razgovor s Vladimirom Đukanovićem, popularnim 'Filozofom s Wall Streeta', koji šalje važnu poruku: da je za uspjeh, između ostalog, važno biti usmjeren na vlastitu produktivnost i svakodnevno težiti njenu povećanju."
Upravo ta ideja usmjerenosti radi povećanja produktivnosti razlog je što Večerić preporučuje knjigu Jedna stvar (The One Thing), koju potpisuju Gary Keller i Jay Papasan, a koja se nalazi na popisu bestselera Wall Street Journala i The New York Timesa. "Svi želimo manje obveza, e-pošte, poruka, tweetova, sastanaka, a istodobno želimo biti produktivniji u svom radu, ostvariti više prihoda za bolji način života, imati više vremena za sebe, svoju obitelj i prijatelje. U knjizi Jedna stvar autori na praktičan način objašnjavaju kako istovremeno možemo imati manje i više kroz jednu jednostavnu stvar, a to je fokusiranje na jedan cilj u određenom trenutku ili razdoblju. U osnovi je, između ostalog, nekoliko suštinskih koncepata, poput prioritizacije, postavljanja ciljeva i učinkovitog obavljanja jednog zadatka umjesto više njih istodobno."
Istražujući suštinska pitanja o globalnoj politici i povijesti, Lazar Džamić, vodeći strateg za robne marke i marketing, otkriva intrigantne perspektive i preporuke koje nas potiču na razmišljanje. Džamić preporučuje knjigu profesora Neila Postmana Amusing Ourselves to Death, koja postavlja važno pitanje: je li trenutačno stanje globalne politike moglo biti predvidljivo još 1986. godine? "Odgovor na to je potvrdan", smatra Džamić i objašnjava da se dokaz za to nalazi upravo u toj knjizi. "Zašto populizam raste, zašto biramo ljude očito nesposobne da nas vode i odgovore izazovima suvremenog svijeta, samo su neke od tema koje autor obrađuje s namjerom da otkrije izvor problema. Krivci su moderni komercijalni mediji i neoliberalni politički sustav koji su sve sveli na novac i profit…"
Slična interesna nit provlači se i kroz Džamićev odabir podcasta: The Rest Is History originalan je koncept u kojem dva ugledna engleska povjesničara otkrivaju nepoznate detalje iz raznih poznatih događaja u svjetskoj povijesti. "Primjerice, zašto Amerika treba zahvaliti Napoleonu na svom postojanju? Potpuno je zarazno nakon što se jednom posluša. Druga preporuka je The Rest Is Politics, koji ima isti format, ali se bavi politikom, s iskustvom bivšeg britanskog zastupnika Roryja Stewarta i bivšeg stručnjaka za odnose s javnošću Alastaira Campbella iz vremena Blairove vlasti. Podcast razotkriva britansku politiku iznutra s mnogo referencija na svijet, ali i na Balkan."
Spisateljica Vesna Goldsworthy, inače profesorica kreativnog pisanja i engleske književnosti na sveučilištima Kingston, Exeter i East Anglia u Velikoj Britaniji, kaže da ne sluša podcaste, osim jednog: Writers and Company legendarna je serija jednosatnih intervjua koju već 33 godine vodi Eleanor Wachtel na kanadskom radiju CBC. Te podcaste prati oko pola milijuna ljudi diljem Sjeverne Amerike. "Imala sam čast da me Eleanor intervjuira 2019. godine i otad sam postala njezina najvjernija slušateljica, a još nisam preslušala ni polovicu arhive. Kada je ovog proljeća najavila umirovljenje, odabrala je naš razgovor za reprizu kao jedan od deset najdražih u svojoj karijeri. Ljubav je, eto, obostrana."
Goldsworthy, koja je i dobitnica nagrade Zadužbine "Momčilo Momo Kapor" za književnost u 2022. godini za roman o ljubavi, Istoku i Zapadu Gvozdena zavesa (Iron Curtain), koji je u veljači proglašen knjigom dana britanskog Guardiana, s neskrivenim emocijama preporučuje djelo Borivoja Adaševića Adieu, Belgrade. "Boru Adaševića nisam poznavala. Slučajnosti su me dovele do njega kada mi je 15. siječnja 2019. iz Užičke Požege poslao svoju zbirku priča Iz spiskova prećutanih stvari. Umro je sat ili dva kasnije, u 45. godini, a knjiga je do mene putovala dva tjedna. U njoj se nalaze priče koje se mogu mjeriti s najboljim stranicama Danila Kiša. Čim sam čula za novu knjigu Adieu, koja je posthumno sabrana iz periodike, zamolila sam prijateljicu koja je putovala u Beograd da mi kupi primjerak. Čitam je polako, znajući da neće biti više…"