Sirovine (engl. commodities) predstavljaju osnovne sirovine koje se koriste u industriji i trgovini. Najčešće sirovine su nafta, plin, metali (poput zlata, srebra i bakra), poljoprivredni proizvodi (poput pšenice, kukuruza i soje) i druge robe poput kave, šećera i pamuka. Sirovine se često smatraju važnim pokazateljima kretanja svjetske ekonomije jer njihove cijene mogu utjecati na cijene krajnjih proizvoda i inflaciju.
Kako se trguje sirovinama?
Trgovanje sirovinama može se odvijati na nekoliko načina.
Prvo, fizičko trgovanje podrazumijeva direktnu kupovinu i prodaju fizičkih roba. Na primjer, naftu se može kupiti i prodati naftnim kompanijama, a metali se mogu trgovati putem specijaliziranih rafinerija i trgovaca.
Drugi način je trgovanje sirovinama na burzi putem financijskih instrumenata kao što su terminski ugovori, opcije ili ETF-ovi (engl. exchange-traded funds).
Gdje se trguje sirovinama?
Nafta, plin i zlato su među sirovinama kojima se najviše trguje na svijetu.
Najpoznatije burze na kojima se trguje sirovinama kao što su nafta, plin i zlato su NYMEX (New York Mercantile Exchange), CME (Chicago Mercantile Exchange), ICE (Intercontinental Exchange), LME (London Metals Exchange), COMEX (Commodity Exchange) i London Bullion Market.
Što su terminski ugovori?
Terminski ugovori financijski su instrumenti koji investitorima omogućuju kupnju ili prodaju određene količine sirovina po unaprijed određenoj cijeni u budućnosti. Terminski ugovori imaju standardizirane specifikacije, kao što su količina, kvaliteta, rok dospijeća i mjesto isporuke sirovine. Trgovanje terminskim ugovorima odvija se na organiziranim burzama i zahtijeva otvaranje posebnog investicijskog računa. Terminski ugovori pružaju mogućnost hedginga rizika od promjene cijena sirovina ili špekulacije o njihovu kretanju.
Zašto se sirovinama trguje u terminskim ugovorima?
Nastanak terminskih ugovora veže se uz trgovinu poljoprivrednim proizvodima u Sjedinjenim Američkim Državama tijekom 19. stoljeća.
U to vrijeme, poljoprivredni proizvođači suočavali su se s rizicima promjenjivih cijena svojih proizvoda. Kako bi se zaštitili od potencijalnih gubitaka, počeli su koristiti terminske ugovore. Na primjer, farmer koji je uzgajao kukuruz mogao je prodati terminske ugovore za određenu količinu kukuruza po prethodno dogovorenoj cijeni, čime bi se zaštitio od mogućeg pada cijena na tržištu.
Ta inovacija u trgovini omogućila je proizvođačima i trgovcima da planiraju svoje poslovanje s manjim rizikom. Osim toga, terminski ugovori omogućavaju likvidnost i fleksibilnost u trgovini sirovinama, omogućavajući sudionicima špekulaciju o kretanju cijena i ostvarivanje profita.
Što su opcije?
Opcije na financijskim tržištima ugovori su koji investitorima daju pravo, ali ne i obvezu kupnje ili prodaje određene količine određene imovine (najčešće dionica) po unaprijed dogovorenoj cijeni (poznatoj kao štrajk cijena) u određenom razdoblju. Kupovina opcije daje investitoru pravo da kupi imovinu (pozivna opcija), dok prodaja opcije daje investitoru obvezu da proda imovinu (putna opcija). Opcije se koriste kao sredstvo za hedging rizika, špekulaciju na kretanje cijena imovine i za generiranje dodatnih prihoda kroz premije opcija.
Što su ETF-ovi?
ETF je financijski instrument koji se koristi za ulaganje u različite vrste imovine, kao što su dionice, obveznice, sirovine ili indeksi, putem burze. ETF-ovi su popularni među investitorima zbog svoje likvidnosti, diversifikacije i transparentnosti.
ETF-ovi funkcioniraju tako da prate određeni indeks ili košaricu imovine. Na primjer, ETF koji prati S&P 500 indeks će imati portfelj koji se sastoji od dionica koje čine taj indeks, a cilj mu je reproducirati performanse tog indeksa. Drugi ETF-ovi fokusiraju se na određene sektore, geografska područja ili strategije ulaganja.