Želimo li održavati gospodarski rast i povećati blagostanje potrošača i cijelog društva, moramo osigurati da tržišta djeluju pravedno. Osnovna načela koja čine tržišta pravednijima i optimalno djelatnima su osiguravanje konkurencije i učinkovitosti.
U ovom ćemo članku istražiti teorijske okvire koji čine tržišta pravednijima poticanjem konkurencije i osiguravanjem učinkovitosti te ćemo predstaviti praktične primjere koji prikazuju kako se teorijski koncepti primjenjuju u stvarnim scenarijima.
Uloga konkurencije na tržištima
Konkurencija je nužni element tržišta jer potiče poduzeća na inovacije i pružanje boljih proizvoda te istovremeno stvara pritisak za održavanje konkurentnih cijena među prodavačima. Također, konkurencija potiče poduzeća da postanu učinkovitija, što dovodi do smanjenja troškova i povećanja produktivnosti.
S mikroekonomske perspektive, na konkurenciju utječe pet osnovnih čimbenika: broj prodavača, prepreke za ulazak na tržište, karakteristike proizvoda te dostupnost informacija i lokacija. Ako postoji samo jedan ponuđač na tržištu i prepreke za ulazak su visoke, govorimo o monopolu. Takva vrsta tržišne strukture ograničava konkurenciju, pa je države obično pokušavaju ograničiti putem antimonopolskih politika. Također, dostupnost informacija među agentima na tržištu važna je značajka konkurentnog tržišta, a učinkovitost tržišta ovisi o pristupu tim informacijama.
Kako dijelimo različite učinkovitosti tržišta?
Da bi tržište bilo pravedno, moramo osigurati pristup informacijama za sve sudionike. Učinkovitost tržišta odnosi se na razinu do koje cijene resursa, dobara ili vrijednosnih papira točno odražavaju sve dostupne informacije. Postoje tri razine učinkovitosti tržišta:
1. Slaba učinkovitost tržišta: Cijene na tržištu odražavaju sve informacije koje se mogu dobiti analizom prošlih cijena i uzoraka.
2. Srednje jaka učinkovitost tržišta: Cijene uključuju sve javno dostupne informacije koje se odnose na budućnost poduzeća, uključujući financijske izvještaje, vijesti i druge gospodarske podatke.
3. Jaka učinkovitost tržišta: Cijene odražavaju sve javne i privatne informacije.
Kad govorimo o jakoj učinkovitosti tržišta, važno je istaknuti da se uglavnom radi o teorijskom konceptu. U stvarnosti je teško postići potpunu tržišnu učinkovitost zbog ograničavajućih čimbenika poput asimetrije informacija, pristranosti u ponašanju koja utječe na naše odluke i transakcijskih troškova. Tehnološki napredak i poboljšanje regulative povećavaju učinkovitost tržišta. Naprimjer, razvijena tržišta obično se smatraju mnogo učinkovitijima od tržišta u razvoju jer imaju zreliji regulatorni okvir i veći pristup informacijama.
Kako možemo tržišta učiniti pravednijima u praksi?
U praksi države često potiču konkurenciju na tržištu putem zakona o antimonopolskoj politici kako bi osigurale jednakopravne uvjete za sve sudionike na tržištu, uključujući potrošače. Ti zakoni zabranjuju dogovaranje cijena, namjerno dijeljenje tržišta i zloupotrebu vodeće pozicije na tržištu. U Sloveniji djeluje Zakon o sprječavanju ograničavanja konkurencije (Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence – ZPOmK), koji ograničava koncentraciju poduzeća i nelojalnu konkurenciju.
Agencija za zaštitu konkurencije (Agencija za varstvo konkurence – AVK) u Sloveniji predstavlja neovisno tijelo odgovorno za provođenje konkurencijskog prava i sprječavanje antimonopolskih praksi na slovenskom tržištu. U prošlosti je izrekla brojne kazne poduzećima koja su sudjelovala u nezakonitim antikonkurentskim praksama. Prošle godine agencija je obradila 13 slučajeva ograničavanja konkurencije. Ustanovila je da su poduzeća Mlin Korošec, Mlinopek, Mlinotest i Žito dogovorila i razmijenila informacije o otkupnoj cijeni pšenice te su usklađeno izravno ili neizravno utvrdila cijene otkupa pšenice. Sudionici su se sastali na neformalnom sastanku i razmijenili informacije o cijeni otkupa pšenice u 2020. Odluka još nije pravomoćna, izvijestili su iz AVK-a.
Transparentnost informacija problem u svijetu kriptovaluta
Kao što smo već spomenuli, temelj pravednih tržišta osiguravanje je njihove učinkovitosti. Tržište se smatra učinkovitim ako cijene na tržištu odražavaju sve dostupne informacije. Kriptoindustrija smatra se relativno mladom industrijom gdje su zakoni u pojedinim državama još uvijek u razvoju i nisu standardizirani. Kao rezultat toga, često dolazi do problema u transparentnosti i otkrivanju poslovanja kriptopoduzeća.
Prošle godine svjedočili smo propasti mnogih kriptopoduzeća, od fonda Three Arrows Capital, koji je bio jedan od najvećih hedge fondova u kriptoindustriji, do kriptoburze FTX. Poduzeća su tek nakon propasti otkrila svoje likvidacijske probleme i neregulirano poslovanje, a ulagači su se morali oprostiti od uloženih financijskih sredstava. Razvojem tehnologije i regulative vjerojatno će se u budućnosti poboljšati dostupnost informacija, što će tržište kriptovaluta učiniti učinkovitijim.