Na dražbi se prodaje zanimljiva nekretnina i razmišljate o kupovini? U članku objašnjavamo kako se možete uključiti u dražbe u stečajnim i ovršnim postupcima, kako možete dražiti pokretnine koje prodaje slovenska financijska agencija FURS (Finančna uprava Republike Slovenije) ili nekretnine koje prodaje slovensko ministarstvo javne uprave (Ministrstvo za javno upravo – MJU).
Dražbe se sele s ureda i sudskih dvorana na internet. Rok za povećavanje cijena približava se kraju. Elektroničke dražbe postaju sve češće. Na što treba paziti prilikom dražbe?
Prilikom kupovine u stečaju brišu se hipoteke, zemljišni dug, zabrane otuđenja ili založno pravo. Osobne služnosti, prava na zgradu i stvarna ograničenja uz plaćanje kupovine ne prestaju i ostaju upisana. Također, pravo na zgradu ne briše se u ovršnim postupcima. Obratite pažnju na upisane služnosti i prava na korištenje. U slučaju kupovine pokretnina i nekretnina, preporučuje se njihov pažljiv obilazak. Kod prodaje na javnim dražbama prodaje se bez jamstva.
Dražbe u stečajnim postupcima
Dražbe u stečajnim postupcima objavljene su na portalu Ajpes. Kako biste pronašli objavljene pozive za javne dražbe, trebate pronaći stečaj u kojem je nekretnina na prodaju. U rijetkim slučajevima, kao što je to bio slučaj kod stečaja Primorja, stečajni upravitelj prodaje imovinu stečajne mase na dodatnoj mrežnoj stranici, gdje je sve preglednije i lakše dostupno. U većini slučajeva, dražbe su objavljene među drugim obavijestima o stečaju.
U većini slučajeva radi se o klasičnom tipu dražbe. Poziv za javnu dražbu mora sadržavati opis imovine koja se prodaje, vrstu dražbe, početnu cijenu te iznos za koji se cijena povećava, iznos jamstva te transakcijski račun dužnika, datum, vrijeme i mjesto dražbe te mjesto na kojem je moguće pregledati imovinu. Uvjet za sudjelovanje na dražbi plaćanje je jamstva, najkasnije dan prije početka dražbe. Ako uspijete na dražbi i ne izmirite cijenu kupnje, jamstvo ostaje dužniku u stečaju.
Prilikom dražbi s povećanjem početne cijene, imovina se često prodaje i putem dražbi s obvezujućim prikupljanjem ponuda. To postaje sve popularnije jer sprječava dogovore među dražiteljima. U tom slučaju, početna cijena navedena je u pozivu. Dražitelji nakon plaćanja jamstva stečajnom upravitelju šalju svoju ponudu za nekretninu koju procjenjuju. Dražitelji ne znaju koliko ih se natječe za nekretninu ili koliko je tko ponudio. Na dražbi pobjeđuje onaj tko ponudi najviše.
Dražbe u ovršnim postupcima
Dražbe u ovršnim postupcima provode se u klasičnom obliku i putem interneta. Početkom 2021. godine počeo je djelovati portal sodnedrazbe.si, na kojem su objavljene sve pokretne i nepokretne stvari koje su na prodaju u izvršnim postupcima. Samo još u rijetkim slučajevima ili samo na određenim sudovima održavaju se fizičke dražbe. Za pregled nekretnina na portalu sodnedrazbe.si nije potrebna prijava korisnika. Osnovni podaci o predmetima prodaje priloženi su natuknicama o prodaji, a za nekretnine je priloženo čak i procjeniteljsko izvješće.
Prilikom draženja, potrebna je prijava i prethodna registracija u sustav SI-PASS. Dobivanje certifikata može trajati nekoliko dana, stoga ga zainteresirani kupci trebaju dobiti dovoljno rano kako bi se mogli na vrijeme prijaviti na internetsku dražbu, napominje se. Nakon uspješne prijave u informacijski sustav, kod predmeta prodaje pojavljuje se gumb "prijava". Jamstvo treba platiti tri radna dana prije početka dražbe. Draženje, odnosno povećavanje cijene moguće je minimalnim koracima navedenim u dražbenoj objavi.
Prilikom slobodnog unosa iznosa, budite pažljivi jer uneseni i potvrđeni iznosi više nije moguće ispraviti. Tako je 2022. godine dražitelj stana u Ljubljani slučajno dodao jednu nulu i umjesto 182 tisuće eura ponudio 1,82 milijuna eura. Zbog toga su dražbu ponovili, izvijestile su Slovenske novice. Draženje je anonimno i odvija se u stvarnom vremenu. Dražitelji vide ponude drugih, ali ne znaju tko je dražitelj jer su svi anonimni. Svako povećanje cijene koje je dvije minute ili manje prije isteka, produžava dražbu za dodatne dvije minute. Ako dođe do opoziva dražbe ili ne uspijete na dražbi, jamstvo će vam se vratiti. Detaljne upute možete pronaći na vezi.
Mrežne dražbe FURS-a
Od svibnja 2022. godine, FURS provodi dražbe zaplijenjenih pokretnina putem interneta. Na portalu eDrazbe objavljuju prodaje zaplijenjenih i drugih stvari, a istovremeno se putem tog portala provode javne elektroničke ili internetske dražbe. U 2022. godini su ukupno objavili 469 prodaja na portalu, od toga najveći dio za internetske javne dražbe (455), izvijestili su iz FURS-a.
Registracija je moguća na dva načina. Putem vanjskog okruženja SI-PASS, što zahtijeva prijavu uz pomoć certifikata jednog od pouzdanih izdavača. Kao i na dražbama portala sodnedrazbe.si, pazite da na vrijeme dobijete potreban certifikat. Registracija je također moguća za sve koji nemaju uređen digitalni potpis putem korisničkog imena i lozinke te svaki put putem SMS koda. Korisnika mora prethodno potvrditi FURS, što završava unosom osobnih podataka na portal furs.edrazbe.si, pri čemu dobiva poseban kod (žeton). Nakon toga mora osobno doći u najbliži porezni ured gdje službenik FURS-a nakon predočenja osobnog dokumenta završava postupak registracije.
Spomenutim načinom osigurava se suvremeniji način provođenja prodaja koji smanjuje mogućnost dogovaranja potencijalnih kupaca, što je moguće kod klasičnih javnih dražbi, a istovremeno omogućava širi krug potencijalnih kupaca s područja Slovenije i inozemstva. Detaljne upute možete pronaći na vezi.
FURS uglavnom prodaje robu koja je zaplijenjena, odnosno privremeno ili trajno oduzeta u carinskim, trošarinskim ili prekršajnim postupcima. Također, prodaje robu koju je primila na prodaju od drugih državnih organa koji barem privremeno oduzimaju pokretnine u prekršajnim postupcima, postupcima oduzimanja nezakonito stečene imovine ili imovine koja je predana kao pronađeni predmeti.
Sličan sustav elektroničkih dražbi kao FURS koristi i grad Maribor.
Internetske dražbe slovenskog ministarstva javne uprave
MJU također prodaje nekretnine putem interneta, a aktualne dražbe objavljene su na mrežnoj stranici mju.mojedrazbe. Za sudjelovanje i pristup svim podacima, morate stvoriti korisnički račun. Zatim slijedi prijava na dražbu, gdje unosite osobne podatke i broj transakcijskog računa na koji će vam se jamstvo vratiti ako ne uspijete. Prilikom prijave, trebate priložiti i osobni dokument te potvrdu o uplati jamstva. Na kraju prijave trebate pričekati njenu potvrdu.
Nakon potvrde možete sudjelovati u internetskoj dražbi, odnosno slati ponude. Nakon uspjeha na dražbi, dobit ćete poruku, a uskoro će s vama kontaktirati organizator dražbe. Za sudjelovanje u internetskoj dražbi potrebna je brza i stabilna internetska veza, noviji mobilni uređaj ili računalo te ažurirani preglednik. Detaljne upute o prijavi na dražbu možete pronaći na poveznici.