Elon Musk i šef Twitter Inc. Parag Agrawal bore se oko načina na koji gigant društvenih medija rukuje takozvanim botovima, potičući nagađanja da bi Musk mogao pokušati sniziti cijenu ili čak odustati od svoje ponude od 44 milijarde dolara (82,5 milijardi KM) za kompaniju. Musk je na tech konferenciji u Miamiju rekao da lažni korisnici čine najmanje 20 posto svih Twitter računa, vjerovatno čak i 90 posto. Twitter se ne slaže. Izvještava da spam računi čine manje od pet posto ukupnih korisnika, a Agrawal je objavio dugo izlaganje o metodologiji svoje kompanije. Musk je odgovorio tako što je pitao zašto Twitter ne zove korisnike da potvrde svoj identitet.
1. Šta su Twitter botovi i čemu služe?
Na Twitteru su botovi automatizirani računi koji mogu raditi iste stvari kao i stvarna ljudska bića: slati tweetove, pratiti druge korisnike te lajkati i retweetati objave drugih. Spam botovi koriste te sposobnosti da se upuste u potencijalno varljive, štetne ili dosadne aktivnosti. Spam botovi programirani s komercijalnom motivacijom mogli bi neprestano tweetati u pokušaju da privuku promet na web stranicu za proizvod ili uslugu. Mogu se koristiti za širenje dezinformacija i promoviranje političkih poruka. Na predsjedničkim izborima 2016. godine, postojala je zabrinutost da su ruski botovi uticali na utrku u korist pobjednika Donalda Trumpa. Spam botovi također mogu širiti veze na lažna darivanja i druge finansijske prevare. Nakon što je najavio svoje planove za preuzimanje Twittera, Musk je rekao da je jedan od njegovih prioriteta suzbijanje spam robota koji promoviraju prevare koje uključuju kriptovalute.
2. Jesu li botovi i lažni računi dopušteni na Twitteru?
Botovi su dopušteni na Twitteru, iako pravila kompanije zahtijevaju da takvi računi označavaju da su automatizirani. Platforma je čak pokrenula oznaku za "dobre" botove, kao što je @tinycarebot, račun koji tweeta podsjetnike za brigu o sebi. Spam botovi, međutim, nisu dopušteni i kompanija ima pravila za borbu protiv njih. Korisnici se potiču da prijave kršenje pravila. Kompanija zaključava račune sa sumnjivim aktivnostima. Da bi se vratili, korisnici će možda morati dati dodatne informacije kao što je telefonski broj ili riješiti reCAPTCHA izazov, koji uključuje dovršavanje zagonetke ili upisivanje fraze koja se vidi na slici kako bi potvrdili da su ljudi. Twitter također može trajno obustaviti spam račune. Kompanija je procijenila da su lažni računi i neželjena pošta činili manje od pet posto dnevnih aktivnih korisnika u četvrtom tromjesečju 2021.
3. Može li se Elon Musk obračunati s botovima?
Čini se da Musk sigurno tako misli. Dana 25. aprila rekao je da želi poboljšati Twitter tako što će, između ostalog, "pobijediti spam botove i potvrditi autentičnost svih ljudi". Veće korištenje sigurnosnih metoda poput reCAPTCHA moglo bi pomoći u suzbijanju spam robota. Twitter bi mogao povećati primjenu višefaktorne provjere autentičnosti, vrste provjere identiteta gdje korisnici moraju potvrditi ko su i da su ljudi korištenjem drugog kanala kao što je telefon ili e-mail. Kompanija bi također mogla povećati upotrebu algoritama za mašinsko učenje koji bi mogli pomoći identificirati spam botove na temelju njihove aktivnosti na Twitteru.
4. Šta je na kocki za Twitter?
Twitter bi mogao izgubiti korisnike koji su frustrirani, zabrinuti ili čak oštećeni spam botovima i prevarnim aktivnostima. Stalni sigurnosni problemi također bi mogli privući veću pažnju regulatora koji žele zauzdati Twitter i širu tehnološku industriju. S druge strane, stroži obračun protiv spam robota mogao bi naštetiti ukupnom broju korisnika Twittera čišćenjem lažnih računa. Musk, glavni izvršni direktor Tesla Inc. i SpaceXa, rekao je 13. maja da je njegova ponuda za kupovinu Twittera "privremeno na čekanju" čekajući pojedinosti o tome koliko neželjenih i lažnih računa ima na platformi.
5. Zašto je sigurnost toliki izazov za Twitter?
Mobilne aplikacije često su ranjivije od web-mjesta kojima se pristupa putem internetskog preglednika na desktop računaru ili laptopu. Web-preglednici kao što je Google Chrome ažuriraju se i poboljšavaju sigurnost u pozadini, a da korisnik to ne shvati. Kada je riječ o mobilnoj aplikaciji, korisnici često moraju sami izvršiti ažuriranje kako bi bili sigurni da je nova sigurnosna zakrpa na mjestu. Utemeljenije tehnološke kompanije poput Google-a i Microsofta također imaju velike određene sigurnosne timove što ih stavlja ispred kompanija na društvenim mrežama kada je sigurnost u pitanju.