Elon Musk je prevario akcionare Twittera za više od 150 miliona dolara time što je kasno otkrio svoj rastući udio u kompaniji, dok je pripremao ponudu za preuzimanje, tvrdi američka komisija za hartije od vrijednosti (engl. Securities and Exchange Commission - SEC) u tužbi podnesenoj nekoliko dana prije nego što je administracija Donalda Trumpa preuzela vlast u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Ono na šta se žali državna agencija - a što je Muskov advokat odmah osporio - jeste da milijarder navodno nije odmah prijavio da je prikupio više od pet odsto akcija te društvene mreže početkom 2022. godine. Prema njihovoj ocjeni, takvo saznanje bi poguralo cijenu akcija nagore.
"Pošto Musk nije na vrijeme otkrio svoje stvarno vlasništvo, mogao je da preuzme udjele od lica koja nisu bila svjesna pravog stanja, po vještački niskim cijenama", navodi regulatorno tijelo u tužbi podnijetoj federalnom sudu u Washingtonu. "Investitori koji su prodali obične akcije Twittera u ovom periodu su to činili po vještački niskim cijenama i tako pretrpjeli značajnu ekonomsku štetu."
Alex Spiro, Muskov advokat, rekao je da je sam postupak priznanje da SEC ne može da pokrene stvarni slučaj, jer Musk nije uradio ništa loše. "Svi vide ovu laž onakvu kakva jeste."
"Višegodišnja kampanja SEC-a u smislu uznemiravanja gospodina Muska kulminirala je podnošenjem tužbe protiv njega po jednoj tački, po članu 13(d), zbog navodnog administrativnog propusta da podnese jedan obrazac - prekršaj koji, čak i ako se dokaže, nosi nominalnu kaznu", rekao je Spiro.
Podrška Trumpu
Musk, najbogatija osoba na svijetu, posljednjih mjeseci je postao jedan od najvećih pristalica i najbližih savjetnika Trumpa. Novoizabrani predsjednik je zadužio Muska, zajedno sa Vivekom Ramaswamyjem, za široku vladinu inicijativu za smanjenje troškova. Musk se takođe pridružio novoizabranom predsjedniku u razgovorima sa stranim zvaničnicima.
Regulatorni organ ispituje Muskovo ulaganje u Twitter od 2022. godine, pritiskajući ga da objasni zašto nije otkrio svoj udio u Twitteru u predviđenom vremenskom roku.
Advokati SEC-a su u decembru zatražili od Muska da plati više od 200 miliona dolara jer nije uspio da propisno objelodani svoju investiciju u Twitter, navodi se u pismu njegovih advokata koji su poslali agenciji prošlog mjeseca, a koje je pregledao Bloomberg.
Spiro je u pismu rekao da SEC traži epilog priče, ali ne optužuje Muska da je djelovao namjerno ili s ciljem da obmane investitore.
SEC je odbio da komentariše.
'Neprikladno i ekstremno visoko'
Spiro je rekao da je SEC predložio kaznu koja je "neprikladna i ekstremno visoka". Naveo je da je u slučajevima sličnih kršenja od strane drugih pojedinaca SEC tražio razumnu kaznu od obično 100.000 dolara ili manje.
Musk je u decembru javno objavio da regulatori istražuju njegove postupke, objelodanjujući pismo Spira na X-u u kojem se navodi da je agencija ponovo otvorila istragu protiv njegove kompanije za sisteme koji povezuju mozak i računare Neuralink Corp.
U pismu se takođe navodi da se agencija sprema da preduzme mjere protiv njega zbog ulaganja u Twitter. Rečeno je da je osoblje SEC-a dan ranije izdalo zahtjev za namirenje koji je od Muska zahtijevao da u roku od 48 sati ili prihvati da plati navedenu sumu ili se suoči s optužbama po više osnova.
Musk je imao zategnute odnose sa SEC-om, koji ga je tužio za prevaru s hartijama od vrijednosti 2018. godine nakon što je tvitovao da su obezbijeđena sredstva za preuzimanje proizvođača električnih automobila Tesla Inc. i njegovo povlačenje s berze, što je dovelo do porasta akcija kompanije. Musk je pristao na nagodbu u slučaju, pri čemu su milijarder i Tesla platili po 20 miliona dolara kao kaznu, a Musk se povukao s mjesta predsjednika kompanije.
Slučaj s objavama na mrežama
Vrhovni sud je kasnije odbacio žalbu Muska u njegovom slučaju poznatom kao "Twitter sitter", ostavljajući na snazi dogovor da interni advokat kompanije unaprijed odobrava objave o Tesli na društvenim mrežama.
Do marta 2022. Musk je stekao pravo vlasništva nad više od devet odsto običnih akcija Twittera. Rok za prijavljivanje udjela bio je 10 dana od kupovine. Musk je podnio izvještaj 11 dana kasnije, nakon čega je cijena akcija kompanije porasla za 27 odsto u odnosu na dan ranije, navodi se u tužbi.
Dodaje se da je Musk više puta ignorisao savjet da otkrije svoj udio, nakon što je prešao prag od pet odsto.
SEC je zatražio od suda da naloži Musku da plati građansku kaznu i vrati profit, za koji agencija tvrdi da je nepravedno stekao od kupovine akcija.
Musk se takođe suočava s parnicama investitora koji ga optužuju da je sakrio kupovinu akcija Twittera.
Predmet je: SEC protiv Muska, 25-cv-00105, Okružni sud SAD, Distrikt Kolumbija (Washington).