Uprava i Nadzorni odbor Bihaćke pivovare dali su pozitivno mišljenje o ponudi poduzetnika Svjetlana Stanića za preuzimanje ove kompanije.
Svjetlan Stanić je prošlog mjeseca, o čemu je i Bloomberg Adrija pisala, predao ponudu za preuzimanje preostalih dionica Bihaćke pivovare.
Stanić je ciljao na 1.269.771 dionicu Bihaćke pivovare, što predstavlja 49,8855 posto udjela. Bilo je ponuđeno 0,86 KM po dionici u ponudi za otkup.
Ukupan temeljni kapital Bihaćke pivovare iznosi 25,45 miliona KM i podijeljen je na 2.545.370 dionica, svaka nominalne vrijednosti 10 KM.
"Uprava i nadzorni odbor smatraju da Stanić ima jasnu viziju, kapacitet i mogućnosti unaprijediti poslovanje, etablirati poziciju na tržištu piva, a također u narednom poslovnom razdoblju i dodatno zapošljavati. Sukladno tome, uprava i nadzorni odbor uvjereni su da Svjetlan Stanić neće mijenjati sjedište društva i proizvodni pogon, i da je sposoban unaprijediti poslovanje i maksimalno koristiti proizvodne kapacitete", navodi se u mišljenju Uprave.
Uprava i nadzorni odbor smatraju da je ponuda Svjetlana Stanića za preuzimanje Ciljnog društva prihvatljiva.
Ako ponuda bude uspješna, Stanić će cijelu kompaniju dobiti za nešto više od dva miliona maraka.
Negativni poslovni rezultati
Prema dostupnim podacima, Stanić trenutno ima 1.152.532 dionica, tačnije 45,2795 posto osnovnog kapitala i 93.364 dionice posebne klase ili 3,6680 posto osnovnog kapitala Pivovare.
Bihaćka pivovara emitent je 2.422.303 dionice u nominalnom iznosu od 24.223.030 KM, a koje čine 95,1651 posto osnovnog kapitala i 123.067 dionica za zaposlene koje ne kotiraju na Sarajevskoj berzi i nisu predmet ponude za preuzimanje, u nominalnom iznosu od 1.230.670 KM, koje čine 4,8349 posto osnovnog kapitala društva.
U posljednjih godinu dana, prije dana nastanka obveze Ponuditelja za objavu ponude za preuzimanje, trgovalo se po različitim uslovima.
Na dan 31. 12. 2023. godine, prema posljednjim dostupnim revidiranim finansijskim izvještajima, knjigovodstvena vrijednost po svakoj emitiranoj dionici s pravom glasa Ciljnog društva iznosi 10,97 KM.
Bihaćka pivovara bilježi negativan poslovni rezultat u posljednja dva poslovna razdoblja, pri tome za 2023. poslovnu godinu u iznosu od 1.750.899 KM, a za 2022. poslovnu godinu u iznosu od 1.593.543 KM, dok se prema aktuelnim pokazateljima poslovanja, za poslovnu 2024. godinu također očekuje negativan poslovni rezultat.
U skladu s poslovanjem, ponuđenu cijenu u iznosu od 0,86 KM po dionici, iako je niža od iznosa nominalne vrijednosti dionice - 10,00 KM i knjigovodstvene vrijednosti dionice na dan 31. 12. 2023. godine, kada je iznosila 10,97 KM po dionici, smatramo prihvatljivom, jer se ista ne može postići na uređenom tržištu, Sarajevskoj berzi u redovnom trgovanju.
Također, za ponuđenu cijenu smatraju da je definirana i u skladu s odredbama Zakona o preuzimanju dioničkih društava.
Dio poslovne vizije
Podsjećamo, kompanija Stanić je 12. jula preuzela dio vlasništva nad Bihaćkom pivovarom, objavljeno je na Sarajevskoj berzi (SASE). Svjetlan Stanić, vlasnik i predsjednik Uprave grupacije, potpisao je ugovor o kupoprodaji i prijenosu 50 posto dionica, dok u narednom periodu želi preuzeti i preostale dionice Bihaćke pivovare.
Najveći dioničar Bihaćke pivovare tada je bio Adem Ibrahimpašić s gotovo 49 posto dionica.
"Bihaćka pivovara sa svojim proizvodnim kapacitetima i asortimanom idealno se uklapa u poslovnu viziju Stanić grupe, temeljenu na tržišnoj poziciji i etabliranim brendovima Grupacije te našoj gotovo tridesetogodišnjoj saradnji s Heinekenom, čiji smo ekskluzivni distributer za BiH i u čemu vidimo potencijal za proširenje zajedničke saradnje na tržištima regije i izvan same distribucije. Prepoznali smo priliku za akviziciju te smo u vrlo kratkom roku s dosadašnjim vlasnicima porodicom Ibrahimpašić postigli dogovor", izjavio je Stanić ranije.
Bihaćka pivovara osnovana je 1990. godine, a pivo je proizvedeno po licenci i pod nadzorom čeških stručnjaka, tradicionalnom metodom proizvodnje lager piva.