Član Uprave NLB Banke d.d., Sarajevo i predsjednik Slovenskog udruženja privrednika u BiH, dr. Jure Peljhan je u intervjuu za Bloomberg Adria govorio o digitalnoj transformaciji, uvođenju RPA tehnologije i novitetima na tržištu u dijelu digitalnih usluga koje nudi NLB Banka.
NLB Banka je prepoznata kao Banka koja ulaže u digitalizaciju kao i procese digitalne transformacije. Šta nam možete reći više o aktivnostima u digitalnom segmentu?
NLB Grupa, kao jedna od vodećih finansijskih institucija u regionu, je prepoznala važnost digitalne transformacije i primjene inovativnih tehnologija u svom poslovanju i postala dio kompanija koje investiraju u RPA (Robotic Process Automation) tehnologiju odnosno robotsku automatizaciju procesa. RPA je softverska tehnologija koja olakšava izgradnju, implementaciju i upravljanje softverskim robotima koji oponašaju ljudske akcije u interakciji s digitalnim sistemima i softverom. Automatizaciju poslovnih procesa smo primarno prepoznali kao pokretačku snagu i fundament digitalne transformacije, istinska digitalizacija procesa što ih uveliko ubrzava i olakšava. RPA tehnologija nam omogućava da programiramo softverske robote kako bi automatizirali ponavljajuće zadatke u poslovnim procesima. To znači da robot može izvršiti zadatke koji su rutinski i ponavljajući obavljani od strane ljudi, kao što su upisivanje podataka u bazu ili obrada velike količine dokumentacije, s minimalnom ili bez intervencije ljudi.
RPA je samo jedan dio našeg razvoja, aktivno radimo na razvoju sistema koji će, kada bude usvojen digitalni potpis, omogućiti našim klijentima da sve bankarske usluge obavljaju isključivo digitalnim putem. U bankarskoj industriji, primjena RPA tehnologije ima potencijal da uveliko poveća efikasnost, smanji greške u radu i poboljša kvalitetu usluge koju pružamo klijentima. Automatizacija poslovnih procesa, uključujući RPA, je ključna komponenta digitalne transformacije jer omogućava brži i efikasniji način rada, pomaže u smanjenju troškova, povećava produktivnost i pomaže u smanjenju pogrešaka. To nam omogućuje da budemo konkurentniji na tržištu i pružamo bolju uslugu našim klijentima. RPA je postao integralni stub IT strategije NLB Grupe, a naši ključni strateški ciljevi su povećanje efikasnosti, smanjenje troškova i poboljšanje kvalitete usluge za naše klijente.
Da li na našem tržištu ima dovoljno stručnjaka za provedbu RPA tehnologije ili ste prepoznali manjak kadra?
NLB Banka se aktivno posvetila razvoju RPA tehnologije početkom 2021. godine, a naš tim je fokusiran na identifikaciju procesa pogodnih za automatizaciju i brzu implementaciju u RPA softver, čime smo postali lideri u ovom području unutar NLB Grupe. Unutar Grupe imamo timove stručnjaka koji kontinuirano rade na razvoju novih RPA rješenja koja se mogu primijeniti u bankarskom sektoru.
Međutim, kao dio našeg angažmana u zajednici, pružamo priliku studentima da se uključe u razvoj RPA rješenja kao RPA developeri u sklopu našeg programa za praksu. Ovo je izvrsna prilika za studente da steknu praktično iskustvo u razvoju softverskih rješenja. Studenti koji se pridruže programu dobijaju priliku raditi na stvarnim projektima i učiti od iskusnih stručnjaka koji ih uče kako da stvaraju robote, kako da ih testiraju i primjenjuju u stvarnom svijetu. Ovaj program je izuzetno koristan za studente jer stiču praktična iskustva i znanje, koje mogu koristiti u budućim poslovima i karijeri. Cilj programa je ujedno i izgraditi novu generaciju stručnjaka koji će doprinositi našim RPA inicijativama i kreirati nova rješenja.
Kakva naredna inovativna rješenja planirate inkorporirati u poslovanje? Šta vaše digitalno poslovanje donosi društvu u odnosu na ESG standarde?
Smart automatizacija je naš slijedeći korak u razvoju RPA procesa. Ovaj koncept uključuje primjenu umjetne inteligencije u robotizaciji poslovnih procesa. Na primjer, korištenje AI za prepoznavanje uzoraka u velikim količinama podataka i primjenu ovog znanja u donošenju odluka. Korištenjem AI-a, RPA procesi postaju još napredniji i mogu se primjenjivati na širi spektar poslovnih procesa. Konkretno, u NLB Banci koristimo smart automatizaciju u procesu obrade dokumentacije. Na primjer, kada klijent dostavi dokumentaciju putem e-pošte, „inteligentni“ robot može automatski izvući potrebne informacije iz dokumenata i unijeti ih u relevantni sistem. Ovo nam pomaže da uštedimo vrijeme i smanjimo greške, čime se ujedno poboljšava i kvalitet usluge.
Pored toga, u prethodnoj godini smo implementirali strategiju „Paperless“ (bez papira) koja je bila usmjerena na digitalizaciju procesa i manje printanja i korištenja papira. U prethodnoj godini ostvareni su značajni rezultati na smanjenju štampe i upotrebi papira, smanjili smo potrošnju za 30% u poređenju sa 2021. godinom, odnosno optimizacijom potrošnje papira uštedjeli smo 115 stabala drveća. Cilj nam je da taj trend nastavimo i u ovoj godini, sa akcentom na smanjenje štampe za dodatnih 30% u odnosu na prethodnu godinu. Ovim projektom ponovo potvrđujemo naš put digitalne banke i namjeru da ostavimo zdravu okolinu našim budućim generacijama.
Nedavno je održana i prva ESG konferencija u organizaciji NLB Banke u Tuzli pod nazivom ''Ostavljamo bolje tragove''. Možete li nam reći više o događaju i kojim još aktivnostima pratite primjenu ESG standarda u poslovanju?
NLB Grupa prije nekoliko godina je krenula u usmjerenje održivosti prije svega očuvanja okoliša, ali i društvenih tema koje su od značaja za širu zajednicu. Jedna od njih je upravo i zdraviji okoliš, koji je prijeko potreban Bosni i Hercegovini. S tim usmjerenjem smo u Tuzli na konferenciji promovisali važnost primjene ESG standarda. Pored toga, naša matična Banka, NLB d.d., je prva kompanija u regiji koja je dobila ESG rejting ''Sustainalytics'', te na takav način izvještavamo transparentno šta sve radimo po pitanju vlastite potrošnje energije, ali i naših klijenata. Naši napori u narednom periodu će se zasnivati prije svega na smanjenju potrošnje energije, a pažnju ćemo posvetiti uglavnom na njenu proizvodnju iz obnovljivih izvora.
Nedavno smo izvršili analizu energetske efikasnosti svih objekata Banke, od strane certifikovane kompanije nLogic. Nakon sumiranja načina i količine potrošnje energije potrebne za grijanje i hlađenje, te karakteristika fasade i vanjskih otvora svih objekata, dodijeljen nam je energetski razred. Od ukupno 34 objekta, njih 20 zadovoljava ESG standard (razredi A+, A i B). U narednom periodu se izrađuje plan rekonstrukcije objekata koji nemaju zadovoljavajući standard (C i D), kako bi svi objekti bili energetski prihvatljivi. Pored objekata Banke, aktivno radimo na izmjeni voznog parka u hibridna i potpuno električna vozila, te ćemo krajem godine imati novi vozni park u kojem će se nalaziti 50% vozila koji su ekološki prihvatljivi.
ESG standardi ostaju visoko na listi prioriteta NLB Banke Sarajevo i u narednom periodu. Nastojat ćemo održati visoke standarde energetske efikasnosti u našoj poslovnoj mreži i podržavati projekte koji se tiču poboljšanja kvaliteta života u našem okruženju. Na ovaj put smo krenuli promišljeno, odlučni da ostavimo bolje tragove i stvorimo bolju budućnost u našem regionu.
Među prvima ste svojim korisnicima ponudili mogućnost plaćanja preko mobilnog telefona, a nedavno ste i uvođenjem Google Pay usluge postali i prva Banka u Bosni i Hercegovini koja je dovela taj servis na naše tržište. Kako ste zadovoljni prvim odzivom i da li planirate nove aktivnosti u dijelu digitalnih usluga?
NLB Banka i u narednom periodu nastavlja sa optimizacijom i digitalizacijom usluga i procesa u cilju pružanja kvalitetnije usluge, usklađivanja sa potrebama klijenata i konkurentnosti na tržištu. Među prvim bankama smo omogućili klijentima i upotrebu digitalnog novčanika NLB Pay, a sada i uvođenjem Google Pay servisa podigli ovu uslugu na još veći nivo. Za sada imamo zaista dobre reakcije klijenata i očekujemo još veći stimulans digitalnih plaćanja uz ovaj servis.
Klijenti Banke sve više prepoznaju benefite korištenja digitalnih usluga kao uštedu svog vremena i novca pa tako imamo i sve više aktivnih digitalnih korisnika u odnosu na prethodnu godinu. Planiramo unaprijediti iskustva plaćanja kako bi olakšali poslovanje kako trgovcima tako i klijentima banke. U ovoj godini napravit ćemo iskorak sa jedinstvenom ponudom u BiH proizvoda poput Unattended POS i Soft POS uređaja za još lakše poslovanje, čime ćemo unaprijediti iskustvo plaćanja i transformisati poslovanje djelatnosti gdje su ranije bile ograničene mogućnosti kartičnog plaćanja.