Atlantic grupa ponudila je za srpski Strauss Adriatic iznenađujuće visok iznos, smatra analitičar Bloomberg Adrije komentirajući najavljenu transakciju vrijednu 40,5 milijuna eura. Uzmu li se u obzir javno dostupne brojke i podaci, Atlantic plaća neuobičajeno mnogo, smatra Matteo Mošnja, analitičar korporativnih financija, no dodaje i da postoje razlozi koji bi mogli opravdati ovako visoku ponudu.
Ponuda za akviziciju bila je očekivana, komentira on. Menadžment je u nekoliko javnih nastupa to najavljivao, a analitičari Bloomberg Adrije su potez predviđali i u svojoj analizi poslovanja Atlantic grupe.
No procjenjivalo se da bi vrijednost transakcije trebala biti negdje u rasponu od osam do 12 puta iznosa dobiti Strauss Adriatica prije oporezivanja, kamata, deprecijacije i amortizacije (EBITDA). Kako je Strauss Adriatic prošlu godinu završio s tek milijun eura dobiti, uz ponuđenih 40,5 milijuna eura ispada da bi se promatrani koeficijent kretao oko stratosferskog iznosa od 40, umjesto očekivanih osam do 12.
"Taj podatak, naravno, treba uzeti uz dozu opreza", upozorava Mošnja. Prije obvezujuće ponude Atlantic je zasigurno odradio dubinsko snimanje poslovanja i tako utvrdio normalizirani iznos dobiti kroz eliminaciju jednokratnih stavki bilo s troškovne ili prihodovne strane. One mogu znatno utjecati na konačni utvrđeni iznos EBITDA-e, objašnjava naš analitičar.
Bitno je istaknuti i da se brojke bitno mijenjaju ako se u računicu ubaci iznos dobiti ostvarene u pretpandemijskom razdoblju kad su nabavne cijene kave bile znatno niže – Strauss Adriatic se bavi distribucijom kave na srpskom tržištu. Tada je EBITDA kompanije premašivala i 1,7 milijuna eura.
Sinergijski efekti
Činjenica je da su na cijenu kave u međuvremenu utjecali i inflacija i problemi u dobavnim lancima i ostali faktori poput vremenskih nepogoda u Brazilu koje su naštetile usjevima, kao i jačanje američkog dolara. Može se očekivati da će se oni u narednim razdobljima stabilizirati, i s obzirom na to koliko hrvatska tvrtka nudi za Strauss "rekao bih da Atlantic zasigurno računa s time", dodaje Mošnja.
Uzme li se u obzir EBITDA iz 2019. godine, onda je ponuđeni iznos oko 23 puta viši od dobiti. "Na sve to potrebno je još i uračunati sinergijske efekte iz takve transakcije koja bi zasigurno rezultirala optimizacijom logističkih procesa, administrativnih i marketinških troškova te boljom pregovaračkom pozicijom u procesima nabave i prodaje", dodaje on. Ti efekti rezultirali bi dodatnim povećanjem dobiti koju Atlantic može generirati kao vlasnik Strauss Adriatica.
Atlantic vjerojatno računa sa značajnim sinergijskim efektima iz transakcije, smatra analitičar Bloomberg Adrije jer je ponuda za preuzimanje sukladno posljednjim rezultatima Strauss Adriatica, "van svih okvira i nadmašuje multiple čak i brzorastućih tech kompanija".
Atlantic je u segmentu kave lani generirao gotovo 22 posto prihoda od prodaje, a Strauss Adriatic bi pojačao prodaju u tom segmentu za 20 posto i podignuo udio prihoda koji Atlantic ostvaruje od prodaje kave na 25 posto. Tržište Srbije "ključno" je za Atlanticovu prodaju kave, no tu leži i zamka.
Srpsko tržište kave ima karakteristike oligopolskog tržišta, objašnjava Mošnja. Gledano kroz poslovne prihode, Atlantic i Strauss zauzimaju otprilike 50 posto tržišnog udjela. Brojka ukazuje na značajnu trišnu koncentraciju "pogotovo ako se u obzir uzme činjenica da treći najveći prerađivač ima svega 7,5 posto udjela", upozorava on. Zbog toga treba pričekati odluku agencije za zaštitu tržišnog natjecanja jer se zeleno svjetlo za transakciju, iz ove pozicije, ne čini toliko izvjesno.
Iz investitorske perspektive – ako se ne računaju sinergijski efekti – transakcija bi mogla pogoršati sliku Atlanticove dionice, objašnjava on. Strauss Adriatic je lani ostvario neto gubitak pa bi transakcija mogla rezultirati padom zarade po dionici i posljedično, višim odnosom cijene i zarade (tzv. P/E omjer).
Podaci sa Zagrebačke burze u utorak pokazuju neuobičajeno malu aktivnost dionicom Atlantica. Informacija o predaji obvezujuće ponude objavljena je nešto iza podneva, a nakon nje provedene su tek dvije transakcije u kojima su vlasnika promijenile samo četiri dionice.
Isplata bez većih problema
Prije toga, trgovanje je također bilo skromno i ukupan promet Atlanticovom dionicom u utorak je iznosio 18 tisuća eura. Prosječan dnevni promet tom dionicom ove godine iznosi 31,2 tisuće eura uz prilično stabilnu cijenu.
Sa zaključnom cijenom od utorka P/E omjer iznosi 28,4. Društvo Strauss Adriatic trenutno je znatno zaduženo, ali uzimajući u obzir nekoliko otvorenih opcija koje su vjerojatno dogovorene u sklopu transakcije, konačna sudbina tog duga ne bi trebala ništa značajno promijeniti niti za kupca ni za prodavatelja, procjenjuje Mošnja.
Neto dug Strauss Adriatica okvirno iznosi desetak milijuna eura i za taj bi iznos trebalo umanjiti ponuđeni iznos, što znači da bi u slučaju transakcije Atlantic trebao isplatiti tridesetak milijuna eura. Kako je krajem prvog tromjesečja Atlantic u bilanci imao 62,3 milijuna eura novčanih sredstava i povoljan omjer dugova, navedeni iznos bi se mogao pokriti "bez većih problema", zaključuje analitičar korporativnih financija.