Vlasnik kompanije Twitter Inc. Elon Musk, koji je sebe nazvao "apsolutistom slobode govora", pribjegao je otpuštanju inžinjera iz kompanije koji ga javno kritikuju na ovoj društvenoj mreži.
U jednom slučaju Musk je objavio otpuštanje u tvitu. U drugom je bivši zaposlenik rekao da je otpušten nakon što je otvoreno prekorio Muska.
Inžinjer Eric Frohnhoefer, koji je radio na Twitterovoj aplikaciji za Android mobilni operativni sistem, u nedjelju je podijelio jedan od Muskovih tvitova uz komentar, rekavši da je Muskovo razumijevanje tehničkog dijela Twitterove aplikacije "pogrešno". Musk je odgovorio i zamolio Frohnhoefera da elaborira, a zatim je napisao: "Twitter je super spor na Androidu. Šta ste uradili da to popravite?"
Nakon što je pokušao objasniti svoje razmišljanje u brojnim tvitovima, Frohnhoefera je drugi korisnik upitao zašto nije privatno podijelio svoje povratne informacije sa svojim novim šefom. Inžinjer, koji je radio u Twitteru više od osam godina, odgovorio je: "Možda bi trebalo da postavlja pitanja privatno. Možda da koristi Slack ili e-mail."
U ponedjeljak ujutro Musk je napisao da je Fronhoefer otpušten. Frohnhoefer je retvitovao tu objavu i uključio pozdravni emoji koji su mnogi zaposleni koristili kada su bili otpušteni ranije ovog mjeseca. Twitter i Fronhofer nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar na njegov status u firmi.
Još jedan inžinjer Ben Leib otpušten je nakon što je prozvao Muska. On je retvitovao istu tehničku objavu od Muska, napisavši: "Kao bivši tehnološki vođa za infrastrukturu vremenske linije na Twitteru, mogu sa sigurnošću da kažem da ovaj čovjek nema pojma o čemu govori." Leib, koji je deceniju radio na Twitteru, potvrdio je Bloombergu da je otpušten u nedjelju.
Twitter je u haosu otkako je Musk preuzeo rukovodstvo krajem prošlog mjeseca. Mnogi radnici su i dalje uznemireni što je Musk otpustio polovinu od preko 7.000 zaposlenih u kompaniji, uključujući većinu rukovodilaca, u roku od oko nedjelju dana od kako je kupio kompaniju za 44 milijarde dolara.
Milijarder je takođe brzo promijenio korporativnu kulturu. Ranije nije bilo uobičajeno da zaposleni javno osporavaju rukovodioce kompanije na Twitteru, ali su radnici često prije Muska prigovarali na internim Slack kanalima i putem emaila, a ponekad su kritike ili svoje zabrinutosti objavljivali i cijeloj kompaniji.
Muskove promjene dovele su do nedostatka interne komunikacije pa zaposleni ne znaju više ko je glavni i šta su prioriteti kompanije, kažu sadašnji i bivši zaposleni.
Ovi potezi su takođe doveli do zabrinutosti da je Twitter, koji ima sjedište u San Francisku, podložan kvarovima na proizvodima ili tehničkim prekidima. U ponedjeljak je Twitter opet zamrzao kodiranje i time zaustavio ažuriranje aplikacije, a zaposlenima nije dat jasan razlog zašto.