MF grupa obezbijedila je pet miliona maraka kako bi potpuno preuzela MF banku Banja Luka i isplatila fond GLS Alternative Investments koji ima udio od 5,127980 odsto u vlasništvu banke.
Grupa je vlasnik 94,872020 odsto akcija s pravom glasa u Skupštini MF banke te je objavila Javnu ponudu za preuzimanje ostatka akcija.
Za svaku akciju Ponudilac se obavezuje da će platiti iznos od 193,27 KM, što predstavlja knjigovodstvenu vrijednost akcija. Prosječnu ponderisanu cijenu akcija na berzi u posljednjih šest mjeseci prije nastanka obaveze za preuzimanje nije moguće izračunati jer u ovom periodu nije bilo trgovanja akcijama.
Ponudilac se obavezuje da će platiti navedenu cijenu za sve deponovane akcije u roku od 10 (deset) dana od dana isteka roka važenja ponude (28. maj).
MF grupa je obezbijedila bankarsku garanciju Atos banke na iznos od 5.068.505 KM s rokom važenja do 23. jula ove godine, a sa svrhom plaćanja akcija koje budu deponovane u postupku preuzimanja MF banke.
Osnovni kapital MF banke Banja Luka iznosi 51.141.000 KM, a podijeljen je na 511.410 redovnih (običnih) akcija, klase "A", nominalne vrijednosti 100 KM.
MF banka ostvarila je lani dobit iz redovnog poslovanja, prije oporezivanja, u iznosu od 10,9 miliona maraka, što je za oko dva miliona manje nego što je imala u 2022. godini.
Planovi, ciljevi i namjere u slučaju uspjeha Javne ponude
U MF grupi navode da planiraju da kontinuirano povećavaju kapital banke, što dokapitalizacijom iz eksternih izvora, što pretvaranjem postojeće dobiti u akcionarski kapital banke.
"Formiranjem MF grupe i profesionalizacijom vlasničke strukture postavljaju se temelji za poboljšanje kvaliteta i sistema korporativnog upravljanja. Jasno je da odgovarajuća vlasnička struktura predstavlja najbolji način uobličavanja i definisanja pitanja korporativnog upravljanja. Omogućiti jasnije definisanje svih nivoa upravljanja, eliminaciju potencijalnog sukoba interesa, smanjenje zavisnost o pojedincima i eliminisanje prekomjerne bitnosti individue u sistemu", ističu u ponudi.
Kroz centralizovane organizacione jedinice na nivou MF grupe omogućiće se bolje upravljanje troškovima, optimizacija procesa, definisanje standarda i unifikacija procesa, kontrola poslovnih procesa, što na kraju doprinosi povećanju profitabilnosti, dodaju.
Kao strateško opredjeljenje grupacije definisana je digitalna transformacija banke i ostalih članica, koja će biti upravljana i koordinisana s nivoa MF grupe.
"Usmjerenje na povećanje cross selling aktivnosti, koje će biti upravljane s nivoa grupe u cilju iskorištavanje postojeće baze klijenata, širenja palete usluga prema postojećim klijentima i u konačnici povećanja prihoda banke i ostalih članica", ističu u MF grupi.
Planiraju i da smanje učešće nekvalitetnih kredita u ukupnom portfoliju kredita, te će se nastaviti otkup NPL portfolija banke od MF grupe, kako bi banka prodajom izbjegla dodatne troškove u vidu plaćanja po osnovu advokatskih usluga, sudskih taksi, te troškova preuzimanja kolaterala i oglašavanja za prodaju, ali i veliku angažovanost vlastitih kadrova na poslovima praćenja i naplate partija koje su predmet prodaje.
Ponudilac smatra da banka sve svoje resurse treba usmjeriti ka prodaji proizvoda, te promotivnim aktivnostima koje će skrenuti pažnju javnosti na proizvode banke i njihovu komparativnu prednost.
KHOV je 26. aprila odobrila objavljivanje Ponude za preuzimanje MF Banke.
Ranije preuzet udio koji su imali njemački i holandski investitori
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adrija već pisala, MF grupa je, kroz milionske transakcije krajem marta, preuzela udio koji su u MF banci imali njemački i holandski investitori. MF grupa je akcije kupila kroz četiri blok posla na Banjalučkoj berzi, a ukupna vrijednost transakcija iznosila je 58,7 miliona maraka, pri čemu je cijena po akciji iznosila 174,82 KM.
Posljednje redovno trgovanje akcijama banke na berzi bilo je 2016. godine, kada je cijena po akciji iznosila 64 KM. Iste godine bila su i dva blok posla u kojima je cijena po akciji iznosila 93,5377 KM, da bi zatim rasla u tri blok posla u 2023. godini i to na 174,82 KM i 186,45 KM po akciji.
Kao osnivač i vlasnik MF grupe, u registru poslovnih subjekata Republike Srpske, vodi se Udruženje građana MIKROFIN Banja Luka, registrovano za djelatnosti finansijskih holding društava.
Kako je Bloomberg Adria objavila, Bojan Luburić od 6. marta ove godine nije više na čelu MF banke, nakon što je razriješen dužnosti predsjednika Uprave na osnovu sporazumnog prestanka ugovora o radu.
Aleksandar Kremenović, diplomirani ekonomista, imenovan je za vršioca dužnosti predsjednika Uprave MF banke, na period od tri mjeseca.
Upravu banke, pored Kremenovića, čine dosadašnji članovi Radenko Derkuća i Milijana Čavić, naveli su iz MF banke.