Programi Europske unije, koji su prije svega namijenjeni članicama Unije, a zatim i zemljama kandidatima, odnosno potencijalnim kandidatima, nude se pod uvjetima potpisivanja sporazuma i plaćanja ulazne karte. BiH učestvuje u četiri projekta, a to su Horizon Europe, Kreativna Europa, Erasmus+ i Mehanziam civilne zaštite.
Planiran je ulazak u još dva programa. Projekt Cosme, koji je namijenjen privatnom sektoru, malim i srednjim poduzećima i drugi program Fiscalis, namijenjen poreskim službenicima.
Učešće u ova dva projekta doprinosi da službenici u tim granama razvijaju znanja i prakse te da se uvezuju s kolegama u Europskoj uniji. Na taj način bi mogli lakše rješavati pitanja u svom svakodnevnom poslu na način kako se to radi u EU.
"Postoji mogućnost i opremanja, uključivanje BiH u digitalne platforme EU. Međutim, potrebno se uskladiti s europskim direktivama radi ispunjavanja uvjeta", rekla je Angelina Pudar iz Direkcije za europske integracije.
U planu je ulazak u još šest programa.
Digitalna Europa je potpuno novi projekt u EU. Europska komisija je poslala pismo Bosni i Hercegovini da razmisli, te i preporučila učešće u ovom projektu. "Znate da je to novi projekt za cijelu uniju. Sada govorimo o zelenoj agendi, o digitalizaciji i ne možemo ostati van tih tokova. EU želi da se u potpunosti uključimo", istakla je Pudar.
Horizon i Kreativna Europa
Kreativna Europa i Horzion Europe značajni su jer omogućavaju naučnicima, istraživačima, firmama, kao i institucijama da se uključe u istraživačke tokove EU, da razvijaju zajedničke projekte te da stiču iskustva.
Firmama se otvara mogućnost primjene inovativnih rješenja u svoje poslovne modele.
Pomoćnik ministra u Ministarstvu civilnih poslova BiH Suvad Džafić dodao je da je BiH ocijenjena kao uspješna kao učesnik u projektima EU. Iz projekta Kreativna Europa BiH je 'izvukla' deset puta više novca nego što je izdvojeno iz proračuna BiH za ulazne karte u tom projektu.