Neočekivani rezultati s Wall Streeta - Meta i Microsoft nadmašili prognoze
Meta najavila povećanje troškova, uz dodatni pritisak Trumpovih carina.
prije 6 dana
11. januar 2023, 08:00
Produkcija videosadržaja raste, a s njom i potražnja za 3D animacijama
Tržište Adria regije relativno je neiskorišteno i ima obećavajući potencijal rasta
Devet 3D studija u regiji je 2021. ostvarilo prosječan rast prodaje od 69,9 posto
Depositphotos
U industriji 3D animacije, koja zbog sve snažnije proizvodnje sadržaja i potražnje streaming servisa, filmskih studija i medija globalno ključa, igrači iz Adria regije imaju obećavajući potencijal rasta. Zaključak je to analitičara Bloomberg Adrije, koji su proučili tržište 3D animacije u Adria regiji te analizirali poslovanje devet lokalnih tvrtki.
Riječ je o propulzivnoj niši. Popularnost 3D animacija raste jer se vizualni efekti sve više koriste u filmskoj industriji, u aplikacijama i videoigrama, ali i u oglašavanju te raznim drugim industrijama poput građevine, zdravstva i proizvodnje. Porast potražnje posljedica je i sve veće popularnosti streaming servisa poput Netflixa, HBO Maxa, Disney+ i Amazon Primea, koji su pridonijeli sve većoj produkciji filmova i televizijskih serija u Europi.
"Investicije streaming servisa u produkciju ili otkup originalnih sadržaja u Europi u porastu su od 2015. godine, a medijske kuće usporile su investicije, što je bilo osobito izraženo u 2020. godini. Streameri su nadmašili medije u tim investicijama u razdoblju od 2016. do 2021. godine prosječnom godišnjom stopom rasta od 56 posto. Investicije medija u istom su periodu rasle tri posto godišnje", navodi u svom izvještaju analitički tim Bloomberg Adrije uz pojašnjenje kako su upravo streaming servisi i mediji najveći naručitelji 3D animacija.
Očekuje se da će upravo po tolikim godišnjim stopama nastaviti rasti do 2026. godine. Najveći generatori tog rasta su povećana primjena vizualnih efekata u medijskoj i filmskoj industriji, kao i u gamingu u proizvodnoj industriji, ali i sve veća uporaba 3D animacija u virtualnoj i povećanoj stvarnosti te u razvoju umjetne inteligencije, navodi se u analizi.
Analitički tim Bloomberg Adrije svojom je analizom obuhvatio devet tvrtki iz regije koje su specijalizirane za 3D ili u svojoj ponudi imaju izradu takvih proizvoda. Usporedili su tako poslovanje srpskih 3laterala i Ilbe Studiosa, slovenske Invide i Nuframea, sjevernomakedonskog Fx3x, hrvatskih tvrtki Brojka, Diedra i Kiosk studio te bosanskohercegovačke marketinške agencije Aquarius.
"Te kompanije nude različite proizvode, od animiranih filmova, videoigara do oglasa. Tvrtkama koje proizvode 3D animacije u regiji zajedničke su karakteristike snažan rast prodaje, zdrave profitne marže, a prema kriteriju zaduženosti su neujednačene. Vjerujemo da će prodajni rezultati u tom sektoru nastaviti rasti sukladno nastavku trendova iz 2021. godine i nastavku veće produkcije sadržaja", tumači analitički tim koji je ustanovio kako su analizirane tvrtke u regiji 2021. godine ostvarile prosječan rast prodaje od visokih 69,9 posto te time uprihodile oko 52,4 milijuna eura.
Najveće marže i najveći povrat na kapital imaju Fx3x i Nuframe, koje posluju već niz godina. Sjevernomakedonski Fx3x jedna je od najvećih tvrtki za vizualne efekte i 3D animacije u Jugoistočnoj Europi, a svoje proizvode plasira holivudskim studijima. U rujnu prošle godine preuzeo ju je britansko-kanadski studio za vizualne efekte Cinesite. Ljubljanski NuFrame posluje od 2007. godine i jedna je od najvećih postprodukcijskih tvrtki u regiji.
S druge strane, srpski Ilbe Studios, koji posluje unutar talijanskog ILBE Groupa, a do prosinca prošle godine zvao se Iervolino Studios, ostvaruje snažan rast prodaje. Taj proizvođač animiranih sadržaja putem velike grupacije svoje radove prodaje i velikim holivudskim studijima.
Što se tiče zaduženosti i omjera duga i EBITDA-e, devet analiziranih tvrtki zaduženije je od svojih konkurenata u Europi i SAD-u. Veće tvrtke posluju s manjim dugom nego manje poput Brojke, Diedre i Kiosk studija. Novije tvrtke poput Ilbesa zaduženije su s obzirom na to da su u ekspanziji.
Jedna od većih tvrtki na području 3D animacije u regiji je i srpski 3lateral, kojem je vlasnik i glavni kupac Epic Games. Ona se bavi razvojem tehnologije za digitalizaciju ljudskih pokreta, a 2021. godine ostvarila je rast prihoda od 31,4 posto. No osobito je zanimljivo zaviriti u njezino poslovanje. Financijski podaci pokazuju kako joj je EBITDA marža 2021. godine iznosila 2,1 posto, što je značajan pad u odnosu na 2020. godinu kada je ona iznosila 22,6 posto. EBITDA marža bila je negativna i iznosila negativnih 4,5 posto, u 2020. iznosila je 17,8 posto. Pad dobiti rezultat je rasta troškova zaposlenika, koji su iznosili čak 83 posto operativnih troškova. Naime, tvrtka je povećala broj zaposlenih za 12 posto i to je dovelo do toga da godinu zaključi gubitkom od 1,7 milijuna eura.
Zanimljivo, analitički tim nije pronašao tvrtku specijaliziranu za 3D animacije u BiH, tako da su analizirali poslovanje marketinške agencije Aquarius, kojoj je izrada takvih animacija tek dio usluga koje nudi.
U usporedbi s regionalnim igračima, europski rivali francuski Gaumont i Mondo TV Italy ostvaruju visoke profitne marže i imaju zaduženost blizu nultih stopa. Slično posluju i američke tvrtke koje visoko kotiraju u toj 3D industriji, poput Disneyjevog Pixara i Comcastovog DreamWorksa te Netflixa.
"Uvjereni smo da će povećana potražnja za vizualnim sadržajima utjecati na povećanu potražnju za 3D animacijama u regiji. Smatramo da ćemo u idućem razdoblju vidjeti porast investicija u 3D animacije", smatraju naši analitičari.
Navode ipak kako prijetnja dolazi s istoka zbog povoljnijih cijena usluga, primjerice indijski konkurenti nude puno jeftinije 3D animacije. Međutim, nema razloga za zabrinutost jer su međunarodni igrači fokusirani na Adria regiju, a na naše su tržište već ušli sa značajnim ulaganjima.
Dio je to većeg paketa. Regiju sve više prepoznaju i filmski produkcijski studiji. Zbog poreznih olakšica, povoljnijih troškova radne snage, dostupnosti opreme te atraktivnih lokacija, Beograd je postao značajno središte za snimanje televizijskih serija, a sve brojnijim stranim produkcijama može se pohvaliti i Zagreb. Beogradu raste i potražnja za produkcijskim i postprodukcijskim uslugama, a regionalne kompanije sve više prepoznaju i gaming kompanije koje se odvažuju na preuzimanja, ali i na greenfield investicije.