Rast popularnosti ženskog sporta na globalnom nivou plastično se iskazuje cifrom od 1,3 milijarde dolara očekivanih prihoda cijelog sektora u 2024. godini. To je najmanje 300 posto više nego što je bila procjena prije tri godine i prvi put je probijena magična granica od milijardu dolara godišnje.
Struktura prihoda u ženskom sportu znatno je drugačija nego u muškom, gdje dominiraju TV prava. Ovdje su komercijalni prihodi koji obuhvataju sponzorstva i prodaju robe najznačajnija stavka - na njih otpada čak 55 posto ukupnih prihoda. TV prava su na 27 posto, a prihodi od utakmica na 18 posto.
Nogomet i košarka su očekivano dva najvrednija ženska sporta, dok recentni izvještaji kao poslovno najdinamičniji treći sport vide, vjerovali ili ne, kriket.
Geografski gledano, glavno tržište bez sumnje su Sjedinjene Američke Države, čak 52 posto prihoda ženskog sporta generira se "preko bare". Evropa ozbiljno zaostaje. Ukupan godišnji prihod svih klubova njemačke Frauen-Bundeslige, jedne od najjačih evropskih nogometnih liga za žene, ne premašuju 30 miliona dolara.
Ključna inkluzija
Na nedavnim Olimpijskim igrama u Parizu učestvovao je jednak broj sportaša i sportašica i to je jasna poruka. Rast ženskog sporta se očituje kroz zauzimanje sve više udarnih termina u TV programima, kao i punjenje sve većih stadiona i dvorana. Njima to niko neće dati ili ustupiti na bazi pozitivne diskriminacije, to se jednostavno mora osvojiti. Više prihoda za ženski sport obično znači manje za druge.
Ženski sport jedno je od najbrže rastućih područja sportske industrije, navodi se u analizi Deloittea. Kod razvoja ženskog sporta ključna riječ je inkluzija i stav najvažnijih ljudi u pojedinim sportovima, a potom pronalazak interesa kod investitora. Od svih sportskih ulaganja u prošloj godini, 14 posto odnosilo se isključivo na ženski sport, dodatnih 34 posto su bila mješovita ulaganja, koja su u isto vrijeme uključivala i muški i ženski sport.
Platne liste
Pogled na listu najplaćenijih sportašica fokus stavlja na sportove koji se razvijaju paralelno s muškim te imaju mnogu dužu tradiciju od npr. nogometa, a to je prije svega tenis. Opet, i dalje je vidljiv frapantan finansijski jaz između najplaćenijih sportašica i sportaša. Razlozi su višestruko izdašniji, kako klupski, tako i sponzorski ugovori.
Dok sportske ikone poput Ronalda i Messija privlače globalne brendove poput Nikea i Adidasa, tenisačice poput Coco Gauff i Ige Świątek osiguravaju višemilionske ugovore s brendovima kao što su New Balance i Rolex. Sportašice imaju i drugačiji pristup u mnogim domenama, tako je milijunašica Emma Raducan u fokus javnosti dospjela po tome da vozi polovnu Daciju Sandero.
Među ženama dominiraju tenisačice, najplaćenija je Coco Gauff s 22,7 miliona dolara, dok prva tri mjesta kod muškaraca zauzimaju nogometaš Cristiano Ronaldo s 260 miliona dolara, golfer Jon Rahm s 218 miliona dolara i nogometaš Lionel Messi s 135 miliona dolara. Odnose između platnih lista sportaša i sportašica još uvijek je neumjesno porediti.
Eksperti često naglašavaju kako je ključno da se na ženski sport sve više gleda kao na jedinstven proizvod koji se sve više razlikuje od elitnog muškog sporta.
Budući izazovi
Deloitte očekuje da će vrijednosti timova i liga nastaviti rasti, a predviđa se da će vrijednosti nekoliko timova premašiti 100 miliona američkih dolara. U razvoju ovog dijela sportske industrije ipak najvažniju ulogu ima Svjetsko nogometno prvenstvo za žene, globalno najznačajniji događaj ženskog sporta.
S druge strane se očekuje da će ženskim elitnim sportovima i dalje biti dodjeljivani dodatni termini za emitiranje u udarnom terminu, čime će se ženski događaji lakše pronaći i gledati. Televizijske kuće, streameri i platforme društvenih mreža imat će važnu ulogu u predstavljanju velikih događaja koji zaokupljaju interes novih i postojećih obožavatelja, istovremeno stvarajući iskustvo koje će se pamtiti i ostavljati dugoročna sjećanja i emocije kao što to rade muški sportovi.
Sljedeći korak bit će zadržavanje stalnih gledatelja koji lojalno prate svoje omiljene igrače, timove i takmičenja tokom sezone. Da bi to postigle, sportske organizacije i medijske kompanije morat će nastaviti podizanje profila ženskog sporta emitiranjem u udarnom terminu, kao i ulaganjem u digitalne platforme koje utakmice i takmičenja čine dostupnima svima onima koji žele gledati.