Ulazak Hrvatske u Šengen i praznici skoro su paralisali granični prelaz Batrovci u smjeru ka Hrvatskoj. Redakcija Bloomberg Adrije iz Beograda krenula je ka prelazu da ispita kako je promjena režima u susjednoj Hrvatskoj uticala na promet vozila i zadržavanje na granici.
Nejasno je koji razlog je dominantan, ali jedno je evidentno, kolone su nepregledne. Na kilometar-satu vidimo da se kolona proteže više od 8 kilometara, a da biste prešli stotinak metara u prosjeku je potrebno 15 minuta.
Do graničnog prelaza nismo stigli, a osim sa razumljivo frustriranim putnicima razgovarali smo i sa radnicima na benzinskoj pumpi najbližoj graničnom prelazu.
"Sve se poklopilo sa ovim praznicima, katastrofa", rekao je jedan od točilaca. "Da me pitate na koji prelaz bih ja išao, ne bih znao da vam kažem. Ovo je kataklizma" , dodao je.
Njegov kolega dodaje da i teretna vozila čekaju duže tokom ovog perioda, i navodi da se mnogi vozači koji ovde prolaze češće žale na sve veće gužve. "I kamioni stoje, sve stoji", zaključuje naš sagovornik.
AMSS na svom sajtu prenosi video snimak najprometnijih graničnih prelaza u realnom vremenu. Prema video zapisu, vozila se popuštaju u šest kolona, ne računajući kolone za kamione i autobuse.
Kao što je Bloomberg Adrija ranije pisala, ulazak Hrvatske u Šengen osjetiće i naši građani koji planiraju odlazak u nama susjednu zemlju. Za građanstvo to znači potencijalno duže čekanje na granici, a za profesionalne vozače pogoršanje već postojećeg problema ograničenog boravka u šengenskom prostoru. Proceduralno, prelazak granice i carinjenje robe ostaju nepromijenjeni.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić ranije je izjavio da ga veća zadržavanja na graničnim prelazima sa Hrvatskom ne bi iznenadila.
"To kažem imajući u vidu iskustva sa Slovenijom, kao jednom od zemalja koje su prolazile kroz isti proces. Tada je prelazak sa nacionalne platforme i softvera na EU softver i platformu učinio da je mjesec-dva bilo potrebno na navikavanje na unošenje podataka i prilagođavanje regulativama šengenskog prostora. Moguće je da se Hrvatska unaprijed pripremila i izvršila obuku, ili čak uradila softverski dio koji je prilagođen EU protokolima", rekao je Seničić.
Prema njegovim rečima, trenutno se tokom godine (izuzimajući period Božića, Nove godine i ljetnih odmora) u prosjeku čeka od 20 do 30 minuta na ulazak u Hrvatsku. "Moja očekivanja su da će se to vrijeme produžiti za 15 do 30 minuta tokom prvih mjeseci ulaska Hrvatske u šengensku zonu."
- U pisanju teksta pomogla Ana Ristović