Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini mjerene indeksom potrošačkih cijena, u aprilu 2022.godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su zabilježile rast nivoa za 2,4 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Globalna ekonomska kriza koja je za osnovni uzrok imala pandemiju koronavirusa, pojačana nestašicama i neizvjesnošću zbog rata u Ukrajini, sad uzrokuje sve jači rast cijena u BiH.
Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u aprilu 2022. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima Hrana i bezalkoholni napici za 5,6 posto, Alkoholna pića i duhan za 0,2 posto, Odjeća i obuća za 2,1 posto, Namještaj i kućanski uređaji za 1,3 posto, Zdravstvo za 0,2 posto, Prijevoz za 3,5 posto, Komunikacije za 0,4 posto, Rekreacija i kultura za 0,8 posto, Restorani i hoteli za jedan posto te Ostala dobra i usluge za 0,7 posto.
Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u aprilu 2022. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen pad cijena u odjeljku Stanovanja i režijskih izdataka za 2,4 posto.
U poređenju s aprilom prošle godine, cijene su u prosjeku zabilježile rast od 13,2 posto.
Hrana i bezalkoholni napici poskupili su za 20,6 posto, alkoholna pića i duhan za 0,6 posto, a stanovanje i režijski izdaci za 9,9 posto. Za namještaj, kućanske uređaje i redovno održavanje kuće stanovnici BiH će ove godine morati izdvojiti 6,8 posto više nego prethodne.
Najveći rast cijena zabilježen je u odjeljku Prijevoz i to za 28,9 posto što je posljedica globalnog rasta cijena nafte. Za zdravstvene usluge ove godine je potrebno izdvojiti 1,1 posto više nego prošle godine, za komunikacije 0,8 posto, a za obrazovanje 0,5 posto više. U odjeljku Rekreacija i kultura zabilježen je rast cijena za 6,1 posto, Restorani i hoteli za 7,8 posto, te ostala dobra i usluge za 4,5 posto.
Ono što je u aprilu ove godine jeftinije u odnosu na isti mjesec prošle godine je odjeća i obuća i to za 4,8 posto.