Vikend iza nas obilježila je posjeta američke ministrice finansija Janet Yellen Kini. Turska je naglasila da želi produženje Crnomorske inicijative. Ekonomija Velike Britanije zaostaje za ostalim zemljama G7.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Američko-kineske veze na sigurnijem temelju
Američka ministrica finansija Janet Yellen pokazala je pozitivan, ali pragmatičan ton nakon što je završila putovanje u Kinu s visokim ulozima koje je imalo za cilj uvjeriti dužnosnike da SAD ne pokušava zadržati svog najvećeg ekonomskog rivala. Dok je bila u Kini, Yellen je održala deset sati razgovora koje je opisala kao "direktne, značajne i produktivne" i rekla je da su se američko-kineske veze približile "sigurnijim temeljima". Polovinu tog vremena provela je sa svojim kolegom potpredsjednikom Vlade He Lifengom, što je bila prva opsežna razmjena između dva šefa politike otkako je imenovan novi kineski ekonomski tim.
Turska se nada tromjesečnom produženju izvoza ukrajinskog žita
Turska želi da se sporazum o sigurnom tranzitu za ukrajinski izvoz žitarica iz crnomorskih luka produži za tri mjeseca umjesto za dva, rekao je predsjednik Recep Tayyip Erdogan. Ugovor o otpremi ističe 17. jula. To je bila vitalna slamka spasa za ukrajinski poljoprivredni izvoz koji je izvezao milione tona žitarica u posljednjih 11 mjeseci. Rusija je pojačala kritike vezane za sporazum tokom prethodnog produžetka, rekavši da pakt ne isporučuje dovoljno hrane siromašnim afričkim državama. Moskva je nedavno rekla da ne vidi "osnove za nastavak" sporazuma.
Tržišta se okreću protiv UK-a
Tržišta su se okrenula protiv Ujedinjenog Kraljevstva po drugi put u manje od godinu dana zbog loših izgleda za inflaciju i rast ekonomije koja već zaostaje za drugim zemljama Grupe sedam. Dok se Banka Engleske bori da obuzda spiralne cijene, ulagači su povećali opklade da će kamatne stope porasti na najviši nivo u 25 godina. Iznenadni gubitak vjere obnovio je razgovore da se Ujedinjeno Kraljevstvo "pretvara u tržište koje tone", kako je to rekao bivši američki ministar finansija Larry Summers tokom prošlogodišnje krize. UK je "stagflacijski bolesnik Evrope", rekao je Michael Hartnett, glavni investicijski strateg Bank of America. Cole je upozorio da bi "klađenje na neočekivani pad inflacije u kratkom roku izgledalo kao trijumf nade nad iskustvom".
Kamate u EU neće pasti tako brzo
Evropska centralna banka skoro je završila povećanje kamatnih stopa, ali će ih zatim zadržati na "visokom platou" kako bi osigurala da u potpunosti utiču na ekonomiju, rekao je član Upravnog vijeća Francois Villeroy de Galhau. Rekordni ciklus pooštravanja ECB-a dovest će inflaciju prema ciljanom nivou od dva posto do 2025., rekao je guverner Banke Francuske. "Vjerujem da ćemo u eurozoni uskoro dosegnuti najvišu tačku kamatnih stopa", rekao je Villeroy na konferenciji u Aix-en-Provenceu u Francuskoj. "Ali kada kažem vrhunac, ovo nije vrhunac, već će to biti visoki plato na kojem ćemo morati ostati dovoljno dugo da bismo u potpunosti prenijeli sve učinke monetarne politike".
Saudijska Arabija rizikuje ekonomsku kontrakciju
Odluka Saudijske Arabije da produži smanjenje proizvodnje nafte - dio dosad uglavnom neuspješnog pokušaja povećanja cijena - mogla bi izazvati ekonomsku kontrakciju u zemlji Grupe 20 koja je prošle godine bila najbrže rastuća zemlja. Bio bi to snažan preokret za ekonomiju vrijednu bilion dolara, koja je 2022. porasla za gotovo devet posto, pomažući prijestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu da uloži desetke milijardi dolara u sve, od sporta do turizma i novih gradova. Smanjenje ponude bit će prepreka najvećem svjetskom izvozniku nafte. Ekonomija će pasti za 0,1 posto ove godine ako vlada poveća proizvodnju u septembru i za jedan posto ako zadrži kurs do kraja 2023. godine, navodi Bloomberg Economics.
Šta se čitalo tokom vikenda:
Arrigo Sacchi: Fudbal je sve ili ništa
UPFBiH: Poslanici nemaju ni 'trunku empatije' prema radnicima
Centralne banke treba da prestanu da guraju privredu u recesiju
Vrhunac ljetne sezone rezerviran za bogate
Slijedi...
Kao i svaki ponedjeljak, tako i ovaj donosimo najnoviju analizu našeg analitičkog tima. Ovaj put analitički tim Bloomberg Adrije analizirao je exchange-trade fondove (ETF) u regiji, za koje vide potencijal za daljnji razvoj, zahvaljujući snažnom višku štednje domaćinstava i stabilnom rastu nominalnih plata.
Donosimo i analizu koliko je novca potrebno bosanskohercegovačkoj privredi za finansijsku stabilnost.