Cijene u Bosni i Hercegovini nastavile su da padaju i u junu 2024. godine, s padom od 0,5 odsto u poređenju s majem. Ovaj pad je uglavnom rezultat nižih cijena odjeće, obuće i prevoza. Međutim, sektori poput restorana, hotela, alkoholnih pića, duvana, rekreacije i kulture zabilježili su rast cijena.
Na godišnjem nivou cijene su porasle u većini sektora, osim u odjeljcima odjeće i obuće, gdje su cijene pale. Restorani i hoteli bilježe najjači rast, s povećanjem cijena smještaja od 15 odsto. Ostale usluge, uključujući finansijske, takođe su poskupjele, s rastom od 10,3 odsto na godišnjem nivou.
Godišnja inflacija je usporila na 1,6 odsto, a stabilne stope inflacije su podržane domaćim faktorima, s obzirom na smanjenje vanjskih pritisaka poput cijena energije i globalnih cijena hrane. Marina Petrov Savić, viša analitičarka, istakla je da su cijene hrane usporile rast zbog odsustva inflatornih pritisaka i visokih cijena iz prethodne godine.
S obzirom na to da u posljednjih nekoliko mjeseci inflacija generiše rast cijena u ugostiteljstvu i turizmu, pitali smo Domagoja Nikolića, konsultanta za hotelijersko poslovanje, šta konkretno tjera ugostitelje da podižu cijene, te da li su poskupljenja sezonske prirode.
"Mi smo u posljednje dvije godine stvarno povećali prihode kroz razne intervencije kroz srednji menadžment, najviše zato što smo vidjeli da jednostavno mnogo novca ostavljamo na stolu, zato što je vrijednost za novac koju mi nudimo gostima daleko veća u odnosu na ono što smo mi do tada naplaćivali. Znači, naši gosti su globalni. Trenutno su u ovom trenutku najviše iz zemalja Perzijskog zaljeva i oni jednostavno imaju platežnu moć i očekivanja da u jednom hotelu dožive ono što su navikli u svojim sredinama i to je većinom klijentela koja putuje i koja ima svoja izgrađena očekivanja", pojasnio je Nikolić.
Ugostitelji, dakle, podizanje cijene pravdaju podizanjem standarda usluge, a ne visokom cijenom inputa. Nikolić smatra da u ugostiteljstvu postoje dva pitanja kojima se treba voditi: koliko novca ste ostavili na stolu i da li ste naplatili sve što se može naplatiti? Na pitanje šta je zapravo sezona u BiH, odgovara da je to definitivno ljeto, barem kada je riječ o glavnom gradu BiH.
"Kada biste vi pogledali jednu krivulju uopšte dolazaka u Sarajevo, onda biste konkretno u našem hotelu, ali ne samo tu, vidjeli jednu tzv. onu zvonastu krivulju. Ona počinje da se diže negdje od maja i onda vrhove doživljavamo upravo sada u ovo doba, da bi inače krajem avgusta došlo do pada, opadanja u septembru, a već u oktobru ulazimo u jednu mrtvu sezonu, tako da imamo tu jednu vrlo izraženu sezonalnost, što pokazuje zapravo jednu nediferenciranost destinacije, jer do sada su u svijetu moderne gradske destinacije", istaknuo je.
Inače, Sarajevo će u narednih nedjelju dana biti centar turizma regije jer počinje 30. Sarajevo Film Festival. Ovogodišnji Sarajevo Film Festival počinje u petak, 16. avgusta, a otvara ga film bh. oskarovca Danisa Tanovića "Nakon ljeta". U posljednjih nekoliko godina festivalskim tepihom su prošetale velike svjetske i regionalne ličnosti među kojima su i Morgan Freeman, Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Tim Roth, Alejandro Gonzalez, Pawel Pawlikowski, Gillian Anderson, Bono Vox, Daniel Craig, Michel Hazanavicius, John Cleese...
Ove godine, između ostalih, u Sarajevo stižu Meg Ryan, John Turturro, kao i Alexander Payne.
Cijeli intervju s Domagojem Nikolićem možete pogledati u videu.