Politička previranja u Washingtonu odjeknula su i avio-industrijom, a u fokusu razgovora na ovogodišnjem salonu aviona u Farnborou našle su se dodatne carine koje su gotovo izvjesne ukoliko od novembra Donald Trump bude ponovo u Bijeloj kući.
Potencijalne carine novi pritisak na avio-industriju
Podsjetimo, ključne tačke Trumpove ekonomske platforme podrazumijevaju niže poreze, jaču proizvodnju nafte, manje regulacije i 10 odsto više carine za uvozne proizvode - čak i iz Evropske unije.
Predsjednik Joe Biden je tokom svog mandata ostavio na snazi carine koje je Trump prethodno uveo Kini, a koje su povećale cijene čelika, aluminijuma, poluprovodnika, električnih vozila, baterija i drugih proizvoda.
Dodatne carine mogle bi da budu dodatna glavobolja za civilno vazduhoplovstvo u svim sektorima, uključujući i proizvodni duopol Boeing i Airbus, kaže za Bloomberg Adria Connect novinar Guy Johnson, podsjetivši da francuski Airbus ima proizvodne pogone u američkoj saveznoj državi Alabami.
Bloomberg Adria
"Kada je riječ o civilnom vazduhoplovstvu, glavno pitanje su carine. Kada je riječ o vojnom vazduhoplovstvu, glavno pitanje je koliko će se novca izdvajati za odbranu. Da li će Kamala Harris ili Donald Trump u okviru NATO-a insistirati na 2,5 odsto ili 3,5 odsto BDP-a za sektor odbrane? Sve to će imati domino efekat i na evropske budžete", kaže novinar Bloomberga Guy Johnson u uključenju s događaja.
RyanAir otvorio jeftiniju sezonu
I dok potencijalne carine mogu biti podsticaj daljnjem poskupljenju avio-prevoza, zasad mnogi putnici mogu da odahnu. Sezonu izvještaja u avio-industriji otvorio je RyanAir, koji je u kvartalu zaključno s junom prijavio pad profita i cijena avio-karata, povukavši cijenu dionica kompanije i do 13 odsto niže. Kako kaže Johnson, na sličnu mogućnost su u posljednjih nekoliko dana upozorili i američki prevoznici Delta i United, koji su uočili pad tražnje u SAD-u, što znači da će cijene karata za kraće letove početi da padaju.
"RyanAir je imao nekoliko rasprodaja u posljednjih nekoliko dana u pokušaju da podstakne tražnju i vidjeli smo kakve je to efekte imalo na rezultate. Na slične probleme su upozorili i Lufhansa i Air France. Interesantno je što avio-prevoznici iz Zaliva, poput Qatar Airwaysa, koji su usredsređeni na duže letove, prijavljuju i dalje snažnu tražnju. Dakle, slaba tražnja na kratkim i jaka tražnja na dugim letovima", zaključuje Johnson.
O tome koliko povjerenja avio-kompanije imaju u Boeing, može li Airbus da izađe u susret svim porudžbinama i potencijalnoj nestašici avionskog goriva i njenom efektu na cijene prevoza, detaljnije u razgovoru u videu.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...